Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Ogrodnictwo/Nawożenie warzyw obornikiem

Nawożenie warzyw obornikiem

2021-02-24

pryzma obornikowa

Obornik należy do grupy nawozów organicznych i naturalnych. Jest niezastąpiony i nieoceniony w stosowaniu upraw, szczególnie warzywniczych.

Obornik jest źródłem wszystkich składników pokarmowych w glebie, wpływa na lepszą efektywność nawożenia nawozami mineralnymi. Stosowanie obornika wpływa korzystnie na poprawę struktury gruzełkowatej gleby i na zwiększenie pojemności wodnej gleb, stwarzając w ten sposób swoistą barierę w czasie występowania deficytu wody w glebie. Oprócz tego obornik podnosi pH gleby oraz wzbogaca glebę w niezbędną próchnicę.

Obornik w swym składzie zawiera średnio 75% wody, 0,5% azotu, 0,3% fosforu, 0,6% potasu, 0,5% wapnia, 0,2% magnezu. Ponadto zakłada się, że w 1tonie obornika znajduje się średnio 5,3 g boru, 5 g miedzi, 640 g manganu, 353 g cynku, 0,43 g molibdenu oraz 0,33 g kobaltu.

Najczęstszym terminem stosowania obornika pod uprawę warzyw jest jesień, choć w niektórych uprawach należy stosować go w terminie wiosennym. Zastosowany jesienią zdąży się rozłożyć do wiosny, a składniki pokarmowe będą wtedy dla warzyw bardziej przyswajalne. Obornik należy stosować pod uprawę warzyw nie częściej niż co 4 lata, a zastosowany na glebę należy bezzwłocznie przyorać, zapobiegając w ten sposób utracie azotu.

Innym wyznacznikiem stosowania obornika pod uprawę warzyw jest rodzaj gleby i jej stopień nachylenia. Ponieważ obornik rozkłada się w glebie przez kilka lat, dlatego nie każdy gatunek warzyw możemy uprawiać zaraz po zastosowaniu tego nawozu. Generalnie istnieją grupy warzyw, które możemy uprawiać rok, dwa lata, trzy lata lub więcej po zastosowaniu obornika. Na glebach słabych można uprawiać np. warzywa cebulowe już w pierwszym roku po nawożeniu obornikiem. Innymi warzywami, które mogą być uprawiane w pierwszym roku po obornik, są: arbuz, brokuł, chrzan, cukinia, czosnek, dynia olbrzymia, bakłażan, jarmuż, kabaczek, kalafior, kalarepa, kapusta głowiasta biała i czerwona, kapusta brukselska, kapusta pekińska, karczoch, ogórek, papryka, pomidor, por, sałata, seler, szpinak.

W drugim roku po oborniku mogą być uprawiane warzywa, np.: bób, brukiew, burak ćwikłowy, cebula, czosnek, fasola, groch, jarmuż, koper, marchew, pasternak, pietruszka, pomidor, por, rzodkiewka, sałata, seler, skorzonera, szpinak.

W trzecim roku po oborniku mogą być uprawiane warzywa, np.: bób, cykoria sałatowa, fasola, groch, marchew, pomidor skórzasty, pasternak, pietruszka, pomidor, roszponka.

Tekst i zdjęcie: Małgorzata Miłek

 Źródło: Nawożenie warzyw w uprawie polowej

udostępnij
do góry