Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Ogrodnictwo/Pierwsze wiosenne zalecenia sadownicze

Pierwsze wiosenne zalecenia sadownicze

2023-04-07

sad jabłoniowy

Już od pewnego czasu mamy wiosnę kalendarzową. Patrząc na aurę za oknem oraz na panujące temperatury jeszcze do końca tego nie widać. Dobra wiadomość jest taka, że w najbliższych dniach ma się to zmienić na korzyść roślin i nas - sadowników. Ponowny wzrost temperatury skieruje na właściwe tempo rozwój drzew w sadach. Już w okresie przed poprzednią zmianą pogody drzewa wielu gatunków rozpoczęły intensywny rozwój.

Aktualne spadki temperatur oraz opady śniegu spowodowały niepokój wśród doradców i sadowników uprawiających sady morelowe, ponieważ faza ich rozwoju czyli różowy (biały) pąk jest bardzo wrażliwa na warunki pogodowe. Sadownicy z obawą myślą o możliwych uszkodzeniach pąków i kwiatów. Również plantatorzy porzeczek z niepokojem patrzą na aurę pogodową, ponieważ te rośliny także w okresie przed kwitnieniowym, gdzie ten pąk jest wrażliwy.

Nadchodzące dni poświąteczne, kiedy warunki pogodowe mają się zmienić na lepsze, będzie bardzo intensywny w różne zabiegi i prace agrotechniczne. W sadach, gdzie jeszcze nie wykonano zabiegu środkami miedziowymi będzie on bardzo zalecany, a tam gdzie już go wykonano zalecamy powtórzenie tego zabiegu. Będzie to również czas wykonania w sadach (głównie jabłoniowych) zabiegu preparatami olejowymi przeciw szkodnikom oraz wykonania pierwszego nawożenia doglebowego, aby wykorzystać wilgoć nagromadzoną w glebie w celu ograniczenia strat składników mineralnych.

W sadach gruszowych zalecamy w tym okresie wykonanie zabiegu z użyciem oleju parafinowego z dodatkiem siarki w celu walki z miodówką gruszową. Na kwaterach, które jeszcze nie zostały zabielone, należy niezwłocznie wykonać ten zabieg. Zagrożenie ze strony parcha jest znikome. Bardziej możemy się skoncentrować na chorobach kory i drewna, ograniczając je preparatami miedziowymi. W sadach gruszowych należy wykonać pierwsze nawożenie azotowe i nawozami wieloskładnikowymi, tak aby w okresie kwitnienia nie zabrakło roślinom składników mineralnych.

W sadach jabłoniowych sytuacja jest zróżnicowana. Ta różnica zależy od regionu, odmiany oraz położenia sadu. W najbliższym czasie należy wykonać zabieg przy użyciu oleju parafinowego w walce ze szkodnikami, w tym narastającym problemem z tarcznikiem niszczycielem. Zagrożenie ze strony parcha jabłoni jest na razie minimalne. W sadach należy wykonać zabieg preparatami miedziowymi jako pierwszy lub drugi zabieg. Korzystnie wpłynie on na ograniczenie chorób kory i drewna oraz w większym stopniu zdezynfekuje korę drzew po zimie. Wykorzystując zgromadzoną wilgoć, zalecamy wysianie pierwszej dawki nawozów azotowych oraz wieloskładnikowych.

W uprawie brzoskwiń i moreli wykonujemy zabieg środkami miedziowymi przeciw kędzierzawości liści, chorobom kory i drewna, brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych. W uprawie wiśni i czereśni oraz śliw przeprowadzamy zabieg przy użyciu oleju parafinowego w walce ze szkodnikami. Przeciw rakom i chorobom kory i drewna stosujemy preparaty miedziowe.

W celu zastosowania innych preparatów ochrony roślin z podanych grup chemicznych należy zapoznać się z aktualnym programem ochrony roślin lub skontaktować się z naszym doradcą.

Pamiętaj: ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Grzegorz Jurkowski

udostępnij
do góry