Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Ogrodnictwo/Uprawa sałaty w gruncie od wiosny do jesieni

Uprawa sałaty w gruncie od wiosny do jesieni

2020-04-22

Sałata jest jednym z najpopularniejszych warzyw liściowych uprawianych i dostępnych na naszym rynku niemal przez cały rok. Jest uprawiana w szklarniach, pod folią oraz w gruncie. Ze względu na krótki okres wegetacji może być uprawiana jako przedplon, śródplon lub poplon.

W zależności od sposobu użytkowania i uprawy podzielono odmiany sałaty na pięć klas: sałata masłowa, krucha (lodowa), rzymska, liściowa (rozetkowa) oraz łodygowa (szparagowa). Największe znaczenie gospodarcze mają sałata masłowa i krucha. Odmiany sałaty kruchej dobrze sprawdzają się w uprawie letniej.

Bardzo ważną rzeczą jest wybór odmiany odpowiedniej do terminu i miejsca uprawy. Do uprawy w gruncie przydatne są odmiany, które tworzą główki przy 12-14 godzinnym dniu (wiosna, jesień), lub obojętne na długość dnia, które dobrze rosną i dobrze plonują od wiosny do jesieni. Odmiany przeznaczone do uprawy gruntowej powinny być odporne na jarowizację, niską (wiosna, jesień) i wysoką (lato) temperaturę, wahania wilgotności gleby oraz odporne na choroby (mączniak rzekomy) i szkodniki (mszyce).

Wymagania klimatyczno-glebowe

Sałata jest rośliną o niewielkich wymaganiach cieplnych, jednak temperatura odgrywa bardzo ważną rolę wpływającą na wzrost i rozwój roślin. W temperaturze od 12 do 14°C najlepiej tworzy główki. Temperatura w tym okresie nie powinna przekraczać 20°C . Zarówno zbyt wysokie (od 21 do 30°), długotrwałe, jak i zbyt niskie temperatury (poniżej 5°C) mogą być przyczyną wybicia w pędy kwiatostanowe. Sałata najlepiej rośnie na glebach gliniasto- piaszczystych, szybko nagrzewających się wiosną. Przy późniejszych terminach uprawy, mogą być gleby cięższe o odczynie zbliżonym do obojętnego, wynoszącym pH 6,5. Sałata dobrze znosi świeże wapnowanie.

Produkcja rozsady

Trwa od 4 do 7 tygodni, w zależności od terminu uprawy, intensywności światła i temperatury. Można ją produkować w szklarniach, tunelach foliowych, inspektach lub do uprawy letniej - na rozsadnikach. Na obsadzenie 1 ha sałaty masłowej potrzeba 400 g nasion, a sałaty kruchej 200 g. Nasiona można wysiewać w zależności od możliwości: na stołach, do skrzynek wysiewnych lub do multiplatów. Do momentu skiełkowania temperatura powinna być utrzymana na poziomie od 15 do 20°C. Po wzejściu roślin należy obniżyć temperaturę w dzień do 15°C i 12-13°C w nocy. Temperatura podłoża powinna być niższa o ok. 4 stopnie niż temperatura powietrza. Siewki w fazie liścieni pikuje się do doniczek torfowo-ziemnych, winidurowych lub wielodoniczek. W okresie produkcji rozsady temperatura powinna być na poziomie od 10 do 15°C. Na tydzień przed sadzeniem rozsady na miejsce stałe należy rozsadę zahartować. Polega to na ograniczeniu podlewania i intensywnym wietrzeniu. Na kilka godzin przed sadzeniem rozsadę obficie podlewamy. Na najwcześniejsze zbiory wysadzamy rozsadę na pole na przełomie marca i kwietnia, najczęściej pod włókninę, a w drugiej połowie kwietnia na otwartym gruncie. Rozsadę sałaty masłowej sadzimy w rozstawie 20 - 30 cm x 15 - 20 cm, a sałatę kruchą w rozstawie 30 - 40 cm x 30 - 35 cm. Późne odmiany sałaty masłowej sadzi się w rozstawie 25 x 25 cm lub 30 x 30 cm, a kruchej 30 x 30 cm lub 40 x 30 cm. Można sadzić rozsadę pasowo tworząc zagon, zostawiając 5. rząd wolny na ścieżkę.

Zabiegi pielęgnacyjne

Zabiegi pielęgnacyjne w uprawie sałaty są takie same, jak przy innych uprawach tj. odchwaszczanie, nawożenie dolistne nawozami wapniowymi, nawadnianie i ochrona przed chorobami i szkodnikami.

Anna Chmiel

zdjęcia: Elżbieta Krempa

udostępnij
do góry