Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Ogrodnictwo/Wpływ nawożenia na jakość owoców truskawek

Wpływ nawożenia na jakość owoców truskawek

2020-04-16

Nawożenie spełnia bardzo ważną rolę w technologii uprawy truskawki i ma duży wpływ na zdrowotność plantacji, wielkość plonu i jakość owoców.

Należy pamiętać, że podstawowym źródłem składników dla truskawki jest gleba, tylko mała ich ilość może być dostarczona przez liście. Dolistne dokarmianie roślin jest uzasadnione po wystąpieniu objawów niedoboru składników pokarmowych, w warunkach suszy, przy ograniczonej aktywności korzeni oraz gdy składniki występują w formach niedostępnych dla roślin.

Rola poszczególnych składników pokarmowych

  • Azot - wpływa na prawidłowy wzrost wegetatywny roślin. Niedobór tego składnika objawia się słabym wzrostem roślin, jasnym wybarwieniem liści, w dalszym etapie powoduje żółknięcie najstarszych liści, a w konsekwencji spadek plonowania.
  • Fosfor - dostarcza energię do podziałów komórkowych, w wyniku czego powstaje więcej komórek, a tym samym większe owoce. Fosfor łącznie z wapniem wzmacniają ściany komórkowe, przez co owoce są bardziej jędrne i trwalsze w obrocie towarowym. wzrasta także ich wartość zamrażalnicza. Objawy braku fosforu można zaobserwować w okresach chłodu, wówczas starsze liście stają się purpurowe
  • Potas - reguluje gospodarkę  wodną w roślinie i w owocach, jego dostępność jest bardzo ważna w okresie wzrostu zawiązków owocowych. Przenawożenie doglebowe potasem powoduje występowanie niedoboru magnezu, boru i wapnia, co wpływa na pogorszenie jakości owoców.
  • Magnez - 50% zawartości magnezu znajduje się w chloroplastach, w zielonym barwniku chlorofilu, który bierze aktywny udział w procesie fotosyntezy. Brak w roślinie magnezu powoduje rozkład chlorofilu, a także zahamowanie wielu procesów biochemicznych, fotosyntezy i oddychania.
  • Bor - wpływa na funkcjonowanie i podziały komórkowe, zwiększa efektywność pobierania składników pokarmowych, głównie azotu, potasu, fosforu, magnezu i wapnia. Niedobór tego składnika powoduje zahamowanie wzrostu i obumieranie stożków wzrostu, zarówno pędów nadziemnych, jak i korzeni. Następuje utrata zdolności roślin do wytwarzania kwiatów, nie dochodzi do ich zapłodnienia po zapyleniu.
  • Żelazo - objawem niedoboru jest chloroza najmłodszych liści, które  początkowo stają się jasnozielone, następnie żółkną i bieleją. Nerwy liściowe i tkanka do nich przylegająca pozostają zielone. Chloroza rozpoczyna się od najmłodszych liści rośliny, ale stopniowo obejmuje też starsze. Takie objawy można zaobserwować na glebach świeżo wapnowanych i glebach zasadowych (pH powyżej 7,2), szczególnie przy nadmiernej wilgotności i słabym napowietrzaniu gleby.
  • Mangan - niedobór tego pierwiastka powoduje cętkowaną chlorozę liści, która widoczna jest między żyłkami, zwłaszcza najmłodszych liści. W miarę nasilania objawów występują nekrozy tkanki liściowej.
  • Cynk - bierze udział  w przetwarzaniu kwasów organicznych, syntezie chlorofilu i witamin: C, B, P, wpływa na proces wzrostu i rozwoju roślin.
  • Tytan - stymuluje uwalnianie się pyłku z pylników, zwiększa żywotność pyłku oraz stymuluje procesy zapylenia i zapłodnienia.

Aby zapewnić prawidłowy wzrost roślin należy zapewnić prawidłowy odczyn gleby, optymalne dla truskawki pH (od 5,5 do 6,0) i odpowiednią zasobność w składniki pokarmowe.

Wiosenne nawożenie truskawki

Wiosną w celu prawidłowego wzrostu i rozwoju należy zastosować nawożenie doglebowe i uzupełnić niedobory makro- i mikroelementów, stosując np. nawóz wieloskładnikowy. Jakość i wielkość plonu zależy w dużej mierze od nawożenia wiosennego. Wczesną wiosną można stosować wieloskładnikowe nawozy bezchlorkowe, np. YaraMila Complex, Rosafert, Ogród truskawka, Fructus. Dawka nawozu uzależniona jest od zasobności gleby. Stosując te nawozy, dostarczamy roślinom również startową dawkę azotu. Należy pamiętać, że wiosną stosujemy ok. 30?łorocznej dawki azotu. Zbyt duża dawka azotu powoduje nadmierny wzrost wegetatywny roślin, co zwiększa ich podatność na porażenie przez choroby grzybowe, m.in. szarą pleśń. W celu przyspieszenia wzrostu roślin można zastosować wieloskładnikowe nawozy dolistne, np. z grupy Kristalon, Rosasol czy Rosaleaf.

Wiesława Kaczorek

udostępnij
do góry