Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Produkcja roślinna

Produkcja roślinna

Znaleziono wiadomości: 664.

  • Pszczoły lubią bioróżnorodność 2018-06-27

    Pszczoły lubią bioróżnorodność

    Jedną z przyczyn ginięcia pszczół jest zmniejszająca się pula roślin miododajnych na polach uprawnych. Uproszczenia płodozmianów, duży udział zbóż w strukturze zasiewów, zmniejszenie powierzchni uprawy roślin bobowatych i krzyżowych oraz intensyfikacja produkcji na użytkach zielonych powodująca wypadnięcie z runi ziół, zmniejszyły tym samym ilość roślin miododajnych dla pszczół.

    Pszczoły lubią bioróżnorodność
  • Użytki zielone w warunkach suszy 2018-06-22

    Użytki zielone w warunkach suszy

    Niedostateczne uwilgotnienie i wzrastające przesuszenie na użytkach zielonych może doprowadzić do dużych i niekorzystnych zmian, zarówno w glebie, jak i w zbiorowiskach roślinnych.

    Użytki zielone w warunkach suszy
  • Susza w województwie świętokrzyskim 2018-06-19

    Susza w województwie świętokrzyskim

    Według Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach - PIB susza rolnicza występuje na terenie Polski w uprawach: zbóż ozimych i jarych, krzewów i drzew owocowych oraz truskawek. Susza występuje we wszystkich województwach.

    Susza w województwie świętokrzyskim
  • W runi łąk i pastwisk 2018-06-19

    W runi łąk i pastwisk

    W bogatych zbiorowiskach użytków zielonych, poszczególne gatunki roślin przemieszane są ze sobą i tworzą wyjątkowe środowiska.

    W runi łąk i pastwisk
  • Omacnica prosowianka w kukurydzy - jak rozpoznać 2018-06-11

    Omacnica prosowianka w kukurydzy - jak rozpoznać i zwalczać

    Omacnica prosowianka - jest to motyl nocny, którego stadium szkodliwym są gąsienice dorastające do 2,5 cm długości. Gatunek pojawia się na plantacjach kukurydzy od czerwca, a szczyt składania jaj i masowy wylęg gąsienic przypada w pierwszej i drugiej połowie lipca.

    Omacnica prosowianka w kukurydzy - jak rozpoznać i zwalczać
  • GPS w rolnictwie 2018-05-24

    GPS w rolnictwie

    Nowoczesne rolnictwo to nie tylko dobrze dobrane odmiany czy świetnie skonstruowane urządzenia, ale też nowe technologie, które ułatwiają pracę, zwiększają jej wydajność, a także pozwalają na spore oszczędności czasu, środków finansowych i nakładów pracy. Po co w rolnictwie GPS i jak można go skutecznie wykorzystać?

    GPS w rolnictwie
  • Groźne choroby grzybowe ziemniaka 2018-05-23

    Groźne choroby grzybowe ziemniaka

    Wśród chorób atakujących rośliny ziemniaka w okresie wegetacji alternarioza ziemniaka i zaraza ziemniaka uważane są za najpoważniejsze. Straty powodowane przez pierwszą z nich wynoszą 20 - 30%, a lokalnie - 45%, natomiast zaraza ziemniaka powoduje straty rzędu 22 do 57%. Na plantacjach niechronionych są jeszcze wyższe i stanowią 70%.

    Groźne choroby grzybowe ziemniaka
  • Zapraszamy na Dni Pola Nagradowice 2018 2018-05-22

    Zapraszamy na Dni Pola Nagradowice 2018

    Poznańska Hodowla Roślin pragnie zaprosić Państwa na organizowane 8 czerwca br. Dni Pola.

    Zapraszamy na Dni Pola Nagradowice 2018
  • Umowy z pomocnikiem rolnika - ważne informacje 2018-05-17

    Umowy z pomocnikiem rolnika - ważne informacje

    Ważne dla rolników zawierających z pomocnikami umowy o pomocy przy zbiorach chmielu, owoców i warzyw, tytoniu, ziół i roślin zielarskich! 18 maja 2018 r. wchodzą w życie znowelizowane przepisy w zakresie ubezpieczenia społecznego rolników oraz ubezpieczenia zdrowotnego, które wprowadzają obowiązek zgłoszenia przez rolnika do ubezpieczeń w KRUS pomocników, z którymi rolnik zawarł umowę o pomocy przy zbiorach.

    Umowy z pomocnikiem rolnika - ważne informacje
  • Antraknoza łubinu i jej zwalczanie 2018-05-17

    Antraknoza łubinu i jej zwalczanie

    Antraknoza łubinu to choroba, której sprawcą jest grzyb Glomerella cingulata. Atakuje on wszystkie gatunki łubinów (wąskolistny, żółty, biały), jednak najbardziej podatny na nią jest łubin biały. Najpierw porażane są kiełkujące nasiona. Wczesna infekcja powoduje przedwschodową i powschodową zgorzel siewek.

    Antraknoza łubinu i jej zwalczanie
do góry