Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Produkcja roślinna/Aktualne wskaźniki uwilgotnienia gleby w woj. świętokrzyskim

Aktualne wskaźniki uwilgotnienia gleby w woj. świętokrzyskim

2020-11-04

Po bardzo deszczowym październiku mogliśmy zapomnieć o temacie niedoboru wody. Rolnicy spotkali się w tym roku z nietypową sytuacją - mieli problemy z siewem ozimin. Każdy, kto opóźnił siew, trafił na okres deszczowy, trwający od końca września do początku listopada. Jedynie pojawiające się krótkie „okna” dobrej pogody pozwoliły na wykonanie niezbędnych zabiegów i siewu.

W tym roku październik zaskoczył niemal rekordowymi opadami, wynoszącymi 95,4 mm. Tak wysokie opady występowały tylko ośmiokrotnie od roku 1951 (dane ze stacji meteorologicznej Kielce-Suków).

Średnia temperatura w październiku wyniosła 9,77°C, co było wartością wysoką i odbiegającą od średnich wieloletnich. Jednak najcieplejszym październikiem był ten z roku 1966, gdy średnia temperatura wyniosła 12,6 °C (na podstawie danych pochodzących ze stacji meteorologicznej Kielce-Suków).

Jeśli spojrzymy na stan uwilgotnienia gleby w województwie, to tak korzystnych wskaźników już dawno nie obserwowaliśmy.

Stan uwilgotnienia gleby w warstwie gleby (dane z 2 listopada 2020 r.)

od 0 do 7 cm

od 7 do 28 cm

od 28 do 100 cm

Wskaźnik wilgotności gleby 02.11.2020 (źródło: agrometeo.pogodynka.pl/obrazysat)

Poprawił się znacząco też stan uwilgotnienia w całym kraju i w warstwie wierzchniej (0-7 cm) wynosi od 50 do 100% wilgotności. Nawet w warstwie od 28 do 100 cm wilgotność jest na wysokim poziomie (z wyjątkiem województwa lubuskiego).

Prognozy przewidują, że deszcze będą się nadal pojawiać. Na obszarze województwa świętokrzyskiego w ciągu następnych dziesięciu dni prognozowane są opady w ilości około 15,6 mm.

Źródło: windy.com

Jarosław Nowak

Źródło:

  • meteomodel.pl/aktualne-dane-pomiarowe/
  • agrometeo.pogodynka.pl/obrazysat
  • www.windy.com
udostępnij
do góry