Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Produkcja roślinna/Jak nawożenie wpływa na rozwój roślin?

Jak nawożenie wpływa na rozwój roślin?

2020-04-20

Obecnie na rynku można znaleźć wiele produktów do nawożenia. Dobór odpowiedniego nawozu dla poszczególnych gatunków roślin jest bardzo ważny, ponieważ wpływa on na zdrowie, właściwy rozwój oraz wysokie plony o bardzo dobrej jakości.

Nawozy dzielimy na jedno- i wieloskładnikowe. Nawozy jednoskładnikowe dostarczają roślinom tylko wybrane składniki, których potrzebują w danym momencie, lub których brakuje w glebie. Wieloskładnikowe charakteryzują się tym, że zawierają co najmniej dwa składniki potrzebne roślinie do życia. Ze względu na skład chemiczny, nawozy te są  bardzo uniwersalne  i można je stosować w uprawie różnych gatunków roślin, na większości gleb. Na rynku dostępne są również nawozy wieloskładnikowe dedykowane konkretnej roślinie, m.in. do nawożenia zbóż, rzepaku lub kukurydzy.

Przykładem bardzo dużej wrażliwości na niedobór cynku i fosforu, zwłaszcza w początkowym okresie wzrostu, jest kukurydza. Cynk jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego przebiegu reakcji enzymatycznych, syntezy hormonów roślinnych i witamin, podziału i wzrostu komórek. Jest on również odpowiedzialny za zdrowotność roślin. Wpływa w znaczący sposób na wielkość organów plonowania (np. ziarniaków kukurydzy), a także zwiększa plony roślin i poprawia ich jakość.

Makroskładniki  w nawozach są tak samo ważne, jak zawarte w nich mikroelementy. Podczas stosowania nawozów należy pamiętać, że niewłaściwy dobór i stosowanie niewłaściwych dawek, nawożenie w niewłaściwych terminach oraz niestosowanie się do tempa pobierania składników pokarmowych przez rośliny wpływa negatywnie na plon, jaki chcielibyśmy uzyskać. Nieodpowiednie nawożenie wpływa niekorzystne na opłacalność produkcji oraz negatywnie oddziałuje na środowisko naturalne. Nawożenie roślin należy traktować jako potrzebę, która wynika z biologii roślin oraz właściwości gleb.

Jakub Lipnicki

Źródła:

  • www.agronews.com.pl
  • www.farmer.pl
udostępnij
do góry