Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Produkcja roślinna/Jak ograniczyć skutki przymrozków w uprawach rolniczych?

Jak ograniczyć skutki przymrozków w uprawach rolniczych?

2020-05-12

Ostatnie załamanie pogody przyniosło w wielu regionach kraju temperatury poniżej zera. Skutki ujemnych temperatur niekorzystnie wpływają na rozwój upraw rolniczych.

Rolnicy w całej Polsce zastanawiają się co zrobić, aby zmniejszyć skutki spowodowane przez przymrozki. Jednym z rozwiązań jest wykonanie oprysku różnego rodzaju stymulatorami, które mają na celu przygotować roślinę na nadejście czynnika stresowego, jakim jest niska temperatura. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo stymulatorów, o różnym składzie. Do preparatów o takim samym działaniu można również zaliczyć produkty zawierające krzem w formie kwasu ortokrzemowego, niezależnie czy są zarejestrowane jako stymulatory wzrostu, czy nawozy.

Zabieg z użyciem stymulatorów powinien zostać wykonany przed nadejściem przymrozków. Jeżeli nie udało nam tego zrobić wcześniej, to zabieg ten możemy wykonać, gdy temperatura będzie znowu powyżej zera. Użycie stymulatorów powinno pomóc roślinom w regeneracji uszkodzeń, jakie spowodowane zostały ujemnymi temperaturami. Oprysk powinien zostać przeprowadzony, gdy rośliny wyjdą ze stanu zera fizjologicznego. Jest to temperatura, którą muszą osiągnąć rośliny, aby mogły pobierać składniki pokarmowe i je transportować.

Stosowania stymulatorów nie można traktować jako magicznego środka, który pomoże roślinie w stu procentach. Jeżeli skala zniszczeń roślin dotkniętych niską temperaturą jest bardzo duża, to zastosowanie stymulatorów nie pomoże im w żadnym stopniu.
Innymi metodami ograniczania skutków przymrozków są m.in.: zadymiania oraz nawadniania plantacji. Rozwiązanie te nie mają zastosowania na plantacjach roślin rolniczych, ponieważ są one kłopotliwe oraz kosztowne.

Jakub Lipnicki

Źródła:

  • www.agropolska.pl
  • www.agrofakt.pl

zdjęcie główne: pixabay.com

udostępnij
do góry