Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Produkcja roślinna/Jak skutecznie odżywiać rośliny uprawne w niekorzystnych warunkach pogodowych?

Jak skutecznie odżywiać rośliny uprawne w niekorzystnych warunkach pogodowych?

2020-05-05

Odżywianie roślin uprawnych jest kluczowe przy niesprzyjających warunkach pogodowych, które coraz częściej występują w okresie wegetacyjnym. Zmieniający się od kilku lat klimat zmusza branżę rolniczą do tworzenia nowych, ale również do ulepszania już istniejących środków, które mają na celu zminimalizowanie bądź ograniczenie negatywnych skutków, jakie niesie za sobą przebieg pogody.

Zastosowanie dotychczasowych rozwiązań nie zawsze przynosi oczekiwane efekty, dlatego też warto zwrócić uwagę na nowości wprowadzane na rynek. Opracowując najnowsze fabrykaty, producenci kierują się aktualnymi badaniami rynku i wiedzą dotyczącą zmian klimatu, który ma wpływ na odżywianie roślin uprawnych. Przez ostatnie lata znaczne straty w plonach roślin uprawnych powodowały okresy posuszne, które są konsekwencją suszy hydrologicznej  występującej na znacznym terenie Polski.

Produktami, które doskonale wspierają pobieranie składników odżywczych z nawozów oraz przemianę wodną roślin, są kondycjonery wody. W czasie aplikowania środków ochrony, jak również nawozów dolistnych, zawsze wpisane jest ryzyko utraty części substancji czynnej oraz składników pokarmowych stosowanego produktu. Straty bardzo często wynikają z niewłaściwego przygotowania cieczy roboczej, a w konsekwencji ograniczają skuteczność wykonywanego zabiegu, obliczonego na właściwe odżywianie roślin uprawnych. W trakcie wykonywania zabiegu część oprysku zamiast pozostać na roślinie i być przez nią pobrana, trafia do gleby - a w konsekwencji do wód gruntowych. Może to doprowadzić do potencjalnych skażeń środowiska.

Aby temu zapobiec, stosuje się kondycjonery wody. Pozwalają one ograniczyć wspomniane straty, eliminując zagrożenia i podnosząc skuteczność zabiegów. Dobór odpowiedniego preparatu, którego celem jest właściwe odżywianie roślin uprawnych, powinien opierać się o analizę zapotrzebowania uprawianego gatunku rośliny na poszczególne składniki pokarmowe oraz sprawdzenie wartości pH wody. Przeprowadzone badania dotyczące stosowania kondycjonerów potwierdziły zmniejszenie strat składników pokarmowych podczas wykonywanych zabiegów, lepsze pobranie ich przez roślinę oraz poprawę odporności na stres roślin spowodowany występującymi okresami posuchy i niskimi temperaturami w trakcie okresu wegetacji.

Kondycjonery wody stosuje się zarówno w uprawach rolniczych, jak i w ogrodniczych. Poprawiają jakość wody stosowaną do zabiegów ochrony roślin, ułatwiają wnikanie składników pokarmowych oraz substancji czynnych do roślin. Ich zastosowanie w dużym stopniu poprawi skuteczność wykonania oprysku oraz przyniesie korzyści ekonomiczne, a odżywianie roślin uprawnych stanie się bardziej efektywne.

Jakub Lipnicki

Źródła:

  • www.swiatrolnika.info
  • www.doradca-rolniczy.pl
  • www.farmer.pl

zdj. K. Domagała

udostępnij
do góry