Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Produkcja roślinna/Jakie choroby zagrażają zbożom?

Jakie choroby zagrażają zbożom?

2023-04-18

Mączniak na pszenżycie

Warunki pogodowe, jakie występowały w początku kwietnia - stosunkowo duża ilość opadów, wysoka wilgotność powietrza, umiarkowane temperatury - sprzyjają rozwojowi chorób grzybowych zbóż: mączniaka, septorioz liści oraz chorób podstawy źdźbła - łamliwości i zgorzeli.

Okres krzewienia - początku strzelania w źdźbło (T1) jest bardzo ważnym okresem w rozwoju zbóż. Zaczyna się tworzyć zawiązek kłosa, zboża zaczynają dynamicznie się rozwijać. W tym czasie zboża powinny mieć dobre zaopatrzenie w wodę i składniki pokarmowe, a przede wszystkim - powinny być zdrowe.

Brak zwalczania chorób prowadzi do znacznych strat plonu. Wraz z rozwojem rośliny choroby będą dalej się rozwijać, porażać nowe pojawiające się liście (rozwój infekcji). Roślina traci składniki pokarmowe, maleje powierzchnia fotosyntezy. Choroby podsuszkowe powodują utrudniony transport składników pokarmowych do liści, a w konsekwencji usychanie liści i całych roślin.

Progi szkodliwości

Zgodnie z zasadami integrowanej ochrony roślin, zabiegi fungicydami wykonujemy po przekroczeniu przez choroby progów szkodliwości. Progi te wynoszą w tym okresie (dla pszenicy ozimej):

  • Mączniak prawdziwy zbóż i traw (Blumeria graminis)
    • w fazie krzewienia 50-70% roślin z pierwszymi objawami porażenia (pojedyncze, białe skupienia struktur grzyba),
    • w fazie strzelania w źdźbło 10% roślin z pierwszymi objawami porażenia.
  • Łamliwość źdźbła zbóż (Oculimacula spp.)
    • od początku fazy strzelania w źdźbło do fazy pierwszego kolanka 20-30% źdźbeł z objawami porażenia.
  • Septorioza paskowana liści pszenicy (Mycosphaerella graminicola)
    • w fazie krzewienia 30-50% liści z pierwszymi objawami porażenia lub 1% liści z owocnikami,
    • w fazie strzelania w źdźbło 10-20% porażonej powierzchni liścia podflagowego lub 1% liści z owocnikami.

Jak zwalczać choroby grzybowe?

Do zwalczania chorób grzybowych stosujemy fungicydy. Wybierając fungicyd sprawdzamy czy w zakresie jego skutecznego zwalczania są wyżej wymienione choroby. W zaleceniach ochrony roślin fungicydy dla integrowanej ochrony są oznaczone jako IP. Szczególnie w tym okresie powinniśmy stosować preparaty systemiczne, zawierające dwie lub trzy substancje aktywne. Zwiększa to skuteczność preparatów.

W integrowanej ochronie roślin ważne są niechemiczne metody ochrony, takie jak płodozmian, dobór odpowiedniej odmiany o zwiększonej odporności, nasiona wysokiej jakości i odpowiednia gęstość siewu, a także zrównoważone nawożenie makro- i mikroelementami. Z zasadami integrowanej ochrony należy się zapoznać przed dokonaniem zasiewów.

Krzysztof Domagała

Źródło:

  • Program integrowanej ochrony pszenicy ozimej
  • Platforma sygnalizacji agrofagów - wykaz zalecanych fungicydów
udostępnij
do góry