Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Produkcja roślinna/Mangan - ważny mikroelement w rozwoju zbóż

Mangan - ważny mikroelement w rozwoju zbóż

2020-04-16

Dostarczenie odpowiedniej ilości składników pokarmowych wpływa na potrzeby życiowe roślin. Ich niedobór może doprowadzić do spowolnienia procesów życiowych rośliny, co w konsekwencji może prowadzić do strat w postaci zmniejszenia plonu.

Właściwe rozpoznanie symptomów niedoboru jest w wielu przypadkach bardzo trudne. Można wykonać analizę zawartości mikroelementów w glebie, ale kiedy nie jej nie mamy, trzeba weryfikować każde niepokojące nas zjawisko. Zweryfikowanie przyczyn zakłóceń wzrostu jest głównym warunkiem podjęcia działań, które mają na celu poprawę kondycji rośliny uprawnej oraz opracowanie odpowiednich zabiegów naprawczych, ważnych dla następnej rośliny w zmianowaniu. Oprócz składników takich jak azot, potas, fosfor, siarka, magnez, czy wapń, rośliny potrzebują również innych mikroelementów, m.in. boru, manganu lub cynku.

Młode rośliny w okresie krzewienia potrzebują odpowiedniej ilości manganu. Stymuluje on wzrost roślin oraz wpływa na właściwą jakość ziarna. Objawem niskiego zaopatrzenia w mangan jest chloroza na liściach, a w przypadku dużych niedoborów nawet zamieranie roślin. Niedobór manganu jest rzadko spotykany na glebach kwaśnych, ponieważ niskie pH stymuluje jego przyswajalność. Na glebach o odczynie zasadowym lub obojętnym, pobieranie manganu przez rośliny jest bardzo utrudnione. Aby poprawić przyswajalność manganu należy stosować nawozy mineralnie fizjologicznie kwaśne, np. siarczan amonu. Nadwyżka tego pierwiastka zauważalna jest również w okresie suszy. W okresach suchego lata, kiedy brakuje odpowiedniej ilości wody w glebie zaleca się dolistne aplikowanie manganu w zboża. Zabiegi dolistne zalecane są w postaci oprysków aplikowanych kilkakrotne, ponieważ się mangan w roślinie odkłada się bardzo powoli.

Jakub Lipnicki

Źródło:

  • www.kalendarzrolnikow.pl
  • www.farmer.pl
  • www.nawozy.eu
  • www.agropolska.pl
udostępnij
do góry