Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Produkcja roślinna/Rola i szkodliwość pestycydów w gospodarstwie

Rola i szkodliwość pestycydów w gospodarstwie

2020-04-10

Środki ochrony roślin zastosowane zgodnie z swoim przeznaczeniem nie są szkodliwe dla zdrowia ludzi i zwierząt. W naszym społeczeństwie utarło się zdanie, iż pestycydy negatywnie wpływają na środowisko, jednak obecnie takie stwierdzenie bardzo mija się z prawdą.

Wszystkie środki ochrony roślin dopuszczone do stosowania, zanim zostaną wprowadzone na rynek, są szczegółowo i rzetelnie przebadane pod kątem ich wpływu na środowisko, ludzi, zwierzęta, rośliny oraz glebę. Najpierw kontrola wykonywana jest przez ekspertów unijnych, a następnie przez ekspertów krajowych w certyfikowanych laboratoriach GLP. Po tak szczegółowej weryfikacji nie ma możliwości, aby niecertyfikowany środek ochrony roślin trafił na sklepowe półki. Do sprzedaży dopuszczone są wyłącznie pestycydy, które w procesie badawczym nie wykazały negatywnego wpływu na ludzi, zwierzęta oraz rośliny. Podczas stosowania ŚOR w gospodarstwie należy skrupulatnie przestrzegać zaleceń producenta, ponieważ ich niewłaściwe stosowanie może doprowadzić do skutków ubocznych.

Dla zwiększenia bezpieczeństwa stosowania każdy środek ochronny roślin ma wyznaczone okresy karencji oraz prewencji. Okresem karencji nazywamy czas, który musi upłynąć od zastosowania środka ochrony roślin do zbioru plonów. W zależności od rodzaju rośliny oraz preparatu, jaki został zastosowany, okresy karencji mogą się od siebie różnić. Okres prewencji jest to czas pomiędzy użyciem środka chemicznego, a pierwszym oblotem roślin kwitnących przez pszczoły. Ma on zapobiegać ich zatruciu. Informacja o okresach karencji oraz prewencji jest zawsze podana na opakowaniu danego pestycydu.

W procesie produkcji żywności, zarówno ekologicznej, jak i tej uprawianej w tradycyjny sposób, mogą wystąpić różnego rodzaju drobnoustroje, pasożyty, choroby oraz chwasty. Gospodarstwa ekologiczne również mogą stosować pestycydy. Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu opracowuje listę środków, które można stosować w gospodarstwach ekologicznych, jest ona dostępna na stronie internetowej Instytutu.

Pestycydy pomagają w osiągnięciu lepszych oraz zdrowszych plonów. Zabezpieczają rośliny przed chwastami, pasożytami, chorobami, jednocześnie chronią ludzi przed chorobami, które są spowodowane przez zakażone warzywa i owoce. Stosowanie pestycydów w gospodarstwie wpływa pozytywne na zwiększenie ilości oraz jakości uprawianej żywności. Używanie ich zgodnie z przeznaczeniem oraz zaleceniami producenta powoduje, że są one całkowicie nieszkodliwe dla zdrowia.

Jakub Lipnicki

Źródła:

  • www.swiatrolnika.info
  • www.zielonyogrodek.pl
  • www.odzywianie.info.pl
udostępnij
do góry