Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Rozwój obszarów wiejskich/Koalicja na rzecz wzrostu i produktywności rolnictwa w zrównoważonym rozwoju rolnictwa i rynków żywnościowych

Aktualne informacje z działu

Koalicja na rzecz wzrostu i produktywności rolnictwa w zrównoważonym rozwoju rolnictwa i rynków żywnościowych

2023-10-16

Ręce, ziarna owsaKoalicja na rzecz zrównoważonego wzrostu produktywności, bezpieczeństwa żywnościowego i ochrony zasobów (Koalicja SPG - ang. Sustainable Productivity Growth) to dobrowolna koalicja działań, której członkowie mają na celu przyspieszenie przejścia na bardziej zrównoważone systemy żywnościowe poprzez całościowe podejście do wzrostu produktywności. Ma ono uwzględniać wpływ i kompromisy między wieloma celami, optymalizowanie zrównoważonego rozwoju rolnictwa w wymiarze społecznym, gospodarczym i środowiskowym.

Koalicja na rzecz zrównoważonego wzrostu produktywności, bezpieczeństwa żywnościowego i ochrony zasobów została powołana w 2021 r. podczas Szczytu Systemów Żywnościowych Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. W skład Koalicji SPG weszły 22 kraje, agendy ONZ, organizacje akademickie, badawcze oraz fundacje i podmioty z sektora prywatnego.

Cele koalicji

Koalicja SPG ma na celu przyspieszenie przejścia na bardziej zrównoważone systemy żywnościowe poprzez wzrost produktywności, który optymalizuje zrównoważony rozwój rolnictwa w wymiarze społecznym, gospodarczym i środowiskowym.

Koalicja promuje całościowe podejście do wzrostu produktywności, które uwzględnia wpływ i kompromisy między wieloma celami: bezpieczeństwem żywnościowym i żywieniem, przystępnością cenową i dostępem do żywności, jakością diety, dochodami rolników i pracowników rolnych. Należy wziąć pod uwagę włączenie społeczne, straty i marnotrawstwo żywności, dobrostan zwierząt, ochronę zasobów, różnorodność biologiczną, zdrowie gleby, jakość wody, odporność oraz łagodzenie zmian klimatu i przystosowanie się do nich.

Działania koalicji

Koalicja SPG zapewnia platformę wymiany i rozpowszechniania informacji na temat najlepszych praktyk, innowacji nowoczesnych technologii w zakresie zrównoważonego wzrostu produktywności, oparte na wiedzy i doświadczeniu, a także tradycji.

Członkowie SPG zobowiązują się do działania, indywidualnie lub we współpracy z innymi członkami koalicji, na rzecz wspierania zrównoważonego wzrostu produktywności, który optymalizuje zrównoważony rozwój rolnictwa w wymiarze społecznym, gospodarczym i środowiskowym.

Koalicja SPG ma przyczynić się do osiągnięcia wielu celów zrównoważonego rozwoju ONZ, w tym cel 1. wyeliminowanie ubóstwa , cel 2. eliminacja głodu, cel 8. wzrost gospodarczy, cel 12. zrównoważona konsumpcja i produkcja, cel 13. walka ze zmianą klimatu i cel 15. promowanie zrównoważonego wykorzystania ekosystemów lądowych.

Koalicja SPG będzie bezpośrednio wspierać cele zrównoważonego rozwoju 2.3 i 2.4:

  • Cel 2.3: Do 2030 r. podwoić produktywność rolnictwa i dochody drobnych producentów żywności, w szczególności kobiet, ludności tubylczej, rolników rodzinnych, pasterzy i rybaków, poprzez bezpieczny i równy dostęp do ziemi, innych zasobów i środków produkcyjnych, wiedzy, usługi finansowe, rynki i możliwości tworzenia wartości dodanej oraz zatrudnienia poza rolnictwem.
  • Cel 2.4 Do 2030 r. zapewnić zrównoważone systemy produkcji żywności i wdrożyć odporne praktyki rolnicze, które zwiększają produktywność i produkcję, pomagają w utrzymaniu ekosystemów, wzmacniają zdolność do adaptacji do zmian klimatycznych, ekstremalnych warunków pogodowych, suszy, powodzi i innych katastrof oraz które stopniowo poprawiają jakość gruntów i jakość gleby.

Koalicja SPG stanowi uzupełnienie misji innowacji rolniczych na rzecz klimatu (AIM for Climate). Te dwie inicjatywy dają zainteresowanym stronom zajmującym się systemami żywnościowymi - zarówno ze Stanów Zjednoczonych, jak i całego świata - możliwość zjednoczenia się w celu przyspieszenia zrównoważonego wzrostu produktywności i innowacji na rzecz bardziej zrównoważonych, odpornych i włączających systemów żywnościowych.

Krzysztof Domagała

Źródło: www.usda.gov/oce/sustainability/spg-coalition

udostępnij
do góry