Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Rozwój obszarów wiejskich/Samodzielnie (nie samemu) w powiecie Tucholskim

Aktualne informacje z działu

Samodzielnie (nie samemu) w powiecie Tucholskim

2023-09-24

Przedstawiciele województwa świętokrzyskiego, w tym: rolnicy, doradcy, osoby zainteresowane funkcjonowaniem gospodarstw opiekuńczych uczestniczyły w wyjeździe studyjnym w ramach projektu „Samodzielnie (nie samemu) - wspieranie osób z niepełnosprawnością w powiecie tucholskim” realizowanym przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie w partnerstwie  z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Tucholi - liderem projektu, Polskim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Chojnicach oraz Stowarzyszeniem Rodziców Dzieci Specjalnej Troski w Tucholi.

Podczas wizyt studyjnych mogliśmy w praktyce zobaczyć jak działają gospodarstwa opiekuńcze w Tucholi, Lubiewicach i Wysokiej, gdzie opiekę dzienną w Otwartych Punktach Integracji (OPI) znalazło 15 osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi w stopniu lekkim, po 5 w każdym gospodarstwie. Model OPI zakłada pobyt podopiecznych przez 8 godzin dziennie w dni robocze a w soboty 6 godzin. Są oni dowożeni do miejsca pobytu, a po zakończonych zajęciach odwożeni do wyznaczonych wcześniej miejsc. W gospodarstwach prowadzona jest terapia dostosowana indywidualnie do potrzeb podopiecznych, są zajęcia integracyjne, posiłki. Uczestnicy angażują się we wszystkie codzienne czynności w gospodarstwie: opiekują się zwierzętami, uprawiają warzywa, robią przetwory, drobne prace porządkowe, uczą się obsługi sprzętów gospodarstwa domowego, przygotowywania posiłków, gospodarowania swoim budżetem domowym. Daje to możliwość usamodzielnienia się, zdobycia nowych umiejętności w przyjaznej, domowej atmosferze, a także uczy odpowiedzialności za siebie i za innych.

Poza punktami integracji mogliśmy zobaczyć Mieszkanie Treningowe (MT), działające na terenie jednego z gospodarstw, gdzie podopieczni przebywają całodobowo i pod opieką personelu przygotowują się do samodzielnego życia. Trening w mieszkaniu trwa do 6 miesięcy. Usługa realizowana jest w lokalu, który składa się z dwóch pokoi dwuosobowych z łazienką, ogólnodostępnej kuchni i wspólnego salonu. Widzieliśmy także Mieszkanie Wspierane (MW) zlokalizowane przy budynku Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Tucholi. W mieszkaniu wspieranym podopieczni mieszkają sami, a opiekun wspomaga ich w wykonywaniu codziennych obowiązków, kontaktach z urzędami, czy rozwiązywaniu bieżących problemów. Każdy mieszkaniec ma do dyspozycji pokój z łazienką oraz możliwość korzystania z w pełni wyposażonych części wspólnych: korytarza, kuchni oraz salonu.

Tego typu działania prowadzone są od roku 2017, kiedy to realizowano wsparcie dla osób starszych pod nazwą „Zielona opieka - gospodarstwa opiekuńcze w woj. kujawsko-pomorskim”, a w latach 2018-2020 projekt „Opieka w zagrodzie - gospodarstwa opiekuńcze w woj. kujawsko-pomorskim”. Zarówno poprzednie projekty jaki i ten obecnie realizowany „Samodzielnie (nie samemu) - wspieranie osób z niepełnosprawnością w powiecie tucholskim” zakładają wypracowanie metody, która w przyszłości będzie mogła być systemowo wdrażana w całej Polsce w ramach działań skierowanych do różnych grup wymagających wsparcia i pomocy.

O programach gospodarstw opiekuńczych w woj. kujawsko-pomorskim można przeczytać szerzej na stronach internetowych:

Anna Michalska

udostępnij
do góry