Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Aktualne informacje z działu

Wydobywać z zapomnienia...

2023-11-06

Życie na wsi od lat ulega nieustannym przeobrażeniom, nowe technologie, rozwiązania wypierają te tradycyjne, przestarzałe. Kolejne pokolenia zapominają o korzeniach i tożsamości polskiej wsi, która cały czas ewoluuje. Dzięki inicjatywie Koła Gospodyń Wiejskich "Kalinki" w czerwcu 2019 roku powstało muzeum regionalne w miejscowości Brzozowa.

Brzozowa to wieś sołecka położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie opatowskim, w gminie Tarłów, w której w połowie XIX wieku były: gorzelnia, piec wapienny, cegielnia i jezioro. W najbliższej okolicy znajdują się miejscowości: Potok, Duranów, Kozłówek, Wólka Lipowa i Dąbrowa.

Nie tylko potrafi przewodzić, ale również inspiruje...

Kustoszem muzeum jest promieniejąca pozytywną energią i wzbudzająca sympatię Barbara Sołtyka, przewodnicząca KGW "Kalinki". Wielokrotna laureatka w lokalnych konkursach. Wytrwała w dążeniu do celu, wspaniała kobieta wielu talentów.

Barbara Sołtyka

Barbara Sołtyka

Ślady przeszłości...

W zbiorach tego kameralnego a zarazem bogatego w zgromadzone przedmioty muzeum, możemy podziwiać kilkaset eksponatów, sprzętów rolniczych i użytku domowego, w tym: heble, maglownice, cepy, motyki, sierpy, stare żelazka, lampy naftowe, tary do prania, niecki do ciasta, akcesoria do pieczenia chleba, kufry, monety, zegarki, telewizory, radia, harmonie, obrazy, lichtarze, różańce, biżuterie, mundury, dwa zardzewiałe hełmy: niemiecki, a drugi radziecki. Znajdziemy tutaj także zatrzymane na starych fotografiach wzniosłe chwile z rodzinnych uroczystości: ślubów czy komunii świętych. Najstarsza została wykonana w 1920 roku.

Nasza spuścizna...

"Kalinki" apelują do mieszkańców okolicznych wsi o przekazywanie starych przedmiotów, kierując się zamysłem stworzenia wielkiej księgi zawierającej ich opisy, przeznaczenie oraz nazwiska darczyńców eksponatów. Pielęgnowanie tradycji w aktualnych czasach jest szczególnie ważne dla zachowania spuścizny polskiej wsi. Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może uratować od zapomnienia dawne czasy - mówi Maria Krzeszowska, członkini "Kalinek".

Izba wiejska - wehikuł czasu

Wysokie, znacznych gabarytów łóżko, nad nim obraz Chrystusa, w pobliżu wydzielony, służący higienie kącik. Znajduje się tam: umywalka, wiadro, garnuszek i ściereczka z mydłem, tuż obok stół, a na nim ułożony z poszanowaniem różaniec, krzyż i lichtarze. Podłogę przyozdabiają kolorowe, utkane przez gospodynie chodniczki. Duża część eksponatów pochodzi od pani Barbary Sołtyki.

Budzenie uśpionych... misja, wartość, działanie

Muzeum dla najmłodszych! "Kalinki" organizują spotkania edukacyjne z dziećmi i młodzieżą podczas których, zostają przedstawione i omówione eksponaty. Quizy, wspólne gotowanie tradycyjnych potraw, wprowadza uczestników w odległe czasy, dla nich tak odmienne, że aż nierealne, jakby na żywo stali się częścią filmu historycznego, który mieli kiedyś okazję obejrzeć w telewizji.

Póki o nas ktoś pamięta, wciąż żyjemy ...

Magdalena Wielgus

udostępnij
do góry