Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Jakie ziarno zbóż zastosować podczas siewu?

Jakie ziarno zbóż zastosować podczas siewu?

2020-03-30

Ziarno zbóż uzyskane podczas zbioru kombajnem nie jest jeszcze materiałem, który może być przeznaczony do siewu. Musi ono zostać odpowiednio przygotowane.

Pierwszą procedurą jest czyszczenie nasion. Dzięki temu zabiegowi uzyskujemy materiał podstawowy. W czasie czyszczenia zostaje odrzucony poślad, ziarno uszkodzone mechanicznie, nasiona innych gatunków roślin i chwastów, a także wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. W procesie czyszczenia wykorzystywane są maszyny czyszczące m.in.: wialnie lub młynki. Bardzo częstym problemem jest ziarno uzyskane z nieczyszczonego kombajnu zbożowego, a zdarza się tak zazwyczaj w przypadku korzystania z firm usługowych.

Inaczej jest w przypadku zakupu zboża bezpośrednio od firm zajmujących się przygotowaniem ziarna do siewu. Zakupiony materiał posiada świadectwo kwalifikacji. Aby uzyskać takie świadectwo, partia nasion musi przejść szereg prób, które są odpowiednio oceniane przez wyspecjalizowane laboratoria. Oceniana jest czystość, zdolność kiełkowania, MTZ itp. O tym, czy materiał siewny posiada świadectwo kwalifikacji informuje etykieta urzędowa znajdująca się na worku. Właściwe uzyskanie materiału siewnego wiąże się również z odpowiednim przechowywaniem nasion. Wilgotność w miejscu przechowywania nie powinna przekraczać 14%, ponieważ mogłoby to doprowadzić do szybkiej utraty zdolności kiełkowania.

Aby wykorzystać do siewu materiał, który uzyskaliśmy z własnego rozmnożenia, należy (poza procesem czyszczenia) poddać go testowi na zdolność oraz  energię kiełkowania. Aby to zrobić nie trzeba pobierać prób i przekazywać do wyspecjalizowanego laboratorium. Taki test można wykonać samodzielnie w domu.

Ostatnim etapem przygotowania nasion zbóż do siewu jest ich zaprawianie. Proces ten wymaga bardzo precyzyjnego dozowania oraz nanoszenia środka zarejestrowanego odpowiednio do gatunku. Należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń zawartych na etykiecie, gdyż bezpośredni kontakt z toksycznymi substancjami może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia.

Jakub Lipnicki

Źródła:

  • www.kalendarzrolnikow.pl
  • www.farmer.pl
  • www.agencjanasienna.pl
udostępnij
do góry