Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Marcowy Newsletter EIP-AGRI

Marcowy Newsletter EIP-AGRI

2021-03-12

Świętokrzyska Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) zachęca do zapoznania się z marcowym wydaniem newsletteru Europejskiego Partnerstwa Innowacyjnego na Rzecz Wydajnego i Zrównoważonego Rolnictwa (EIP-AGRI). EIP-AGRI jest jednostką koordynującą ds. innowacji w rolnictwie na poziomie europejskim, a prowadzona przez nią strona internetowa stanowi bazę danych o realizowanych projektach innowacyjnych w całej Europie.

W aktualnym numerze biuletynu można znaleźć między innymi następujące informacje:

  • Talking Chestnuts - Grupa Operacyjna z Włoch opracowuje nowe techniki monitorowania kasztanowców pod kątem bilansu węgla i zdrowego rozwoju drzew, zarówno do produkcji drewna, jak i owoców. Grupa testuje techniki odtwarzania kasztanów i ocenia ślad węglowy różnych metod zarządzania kasztanami pod względem wiązania węgla i sekwestracji w systemie glebowo-roślinnym, wykorzystania wody i pokrycia terenu.
  • Systemy upraw roślinnych przystosowane do zmian klimatycznych -  Niemiecka Grupa Operacyjna HUMUVATION testuje kombinację systemów uprawy i dostosowuje je do warunków klimatycznych w celu zapewnienia próchnicy i stabilności plonów. Powinny one mieć pozytywny wpływ na środowisko, klimat i produkcję żywności.
  • Zrównoważone systemy produkcji wołowiny - innowacyjne systemy produkcji wołowiny mogą pomóc sprostać wyzwaniom stojącym przed europejskim sektorem wołowiny, a także obawom obywateli dotyczącym zrównoważonego rozwoju. Dobrze zarządzane systemy produkcji wołowiny przyczyniają się do zwiększania różnorodności biologicznej, wychwytywania dwutlenku węgla, utrzymania mikrobiomu glebowego, kształtowania krajobrazu, zapobiegania erozji i pożarom lasów. Więcej w raporcie Grupy fokusowej EIP-AGRI pracującej nad utrzymaniem i poprawą zrównoważonych systemów produkcji wołowiny w oparciu o zasady wypasu i agroekologii.
  • Ekologiczna uprawa soi na Węgrzech - ÖMKi (Węgierski Instytut Rolnictwa Ekologicznego) zarządza projektem dotyczącym rozwoju zrównoważonej, niskonakładowej ekologicznej produkcji soi, obejmującej cztery farmy soi. Badane są zarówno podstawy biologiczne, jak i techniki uprawy ekologicznej produkcji soi, w celu analizy, w jakim stopniu rolnictwo ekologiczne może zwiększyć zarówno wielkość, jak i plony oraz zmniejszyć wahania tych plonów.

Ponadto w biuletynie znajdują się także informacje dotyczące bieżących działań Punktu Kontaktowego EIP-AGRI, efektów prac grup fokusowych EIP-AGRI oraz planowanych wydarzeń  czy możliwości finansowania działań związanych z wdrażaniem innowacji.

Newsletter w oryginalnej wersji językowej znajdziecie tutaj:

https://mailchi.mp/eip-agri/newsletter-on-agriculture-innovation-edition-91-mar2021

 Tłumaczenie przy pomocy Google Translate:

http://translate.google.com/translate?hl=auto&sl=en&tl=pl&u=https://us7.campaign-archive.com/?u=c40406f3cb81288b4051d5632&id=41579845be&sandbox=1

 Więcej informacji:

Masz pomysł na innowacje w rolnictwie? Potrzebujesz wsparcia w postaci szkolenia, konferencji lub wyjazdu studyjnego? Możemy pomoc! Od 2015 roku realizujemy projekty z zakresu transferu wiedzy i innowacji do świętokrzyskiego i polskiego rolnictwa. Jesteśmy również liderami grup operacyjnych w ramach działania „Współpraca”. Skontaktuj się z nami:

  • Koordynatorzy SIR (projekty animujące i wspierające): Modliszewice - Michał Kowalczyk, Sandomierz - Izabela Niedobit
  • Brokerzy innowacji (grupy operacyjne i działanie „Współpraca”) - Modliszewice - Mariusz Porębski, Sandomierz - Anna Janus
  • Koordynatorzy Lokalnych Partnerstw ds. Wody (problemy gospodarki wodnej/racjonalne gospodarowanie wodą) - Modliszewice - Anna Pilarska, Sandomierz - Paweł Sender
  • Informacja i promocja SIR - Modliszewice - Izabela Milcarz.

 Izabela Milcarz

Specjalista ds. informacji i promocji SIR

Źródło i grafika: https://ec.europa.eu/eip/agriculture/en

 

udostępnij
do góry