Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Ministerstwo informuje: IJHARS realizuje kontrole, żywność jest bezpieczna

Ministerstwo informuje: IJHARS realizuje kontrole, żywność jest bezpieczna

2020-03-26

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że pomimo wprowadzenia na terenie Polski stanu epidemii spowodowanej koronawirusem SARS-CoV-2, nie zostały zawieszone kontrole jakości żywności, prowadzone przez Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

Misją inspekcji podległych Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest zapewnienie, że produkowane artykuły rolno-spożywcze są bezpieczne i odpowiedniej jakości handlowej oraz zapobieganie nieuczciwej konkurencji, szczególnie teraz w kryzysowej sytuacji - czytamy w komunikacie na stronie ministerstwa.

Resort zapewnia, że działania kontrolne są prowadzone ze szczególnym zachowaniem zasad higieny i ograniczeniem liczby osób, z którymi inspektorzy mają bezpośredni kontakt. Mimo to, pojawiają się prośby ze strony przedsiębiorców oraz organizacji branżowych o ograniczenie lub zaniechanie działań kontrolnych, a także przypadki niewpuszczenia organów kontroli na teren zakładów.

W obecnych okolicznościach, w obliczu globalnej pandemii, ruch towarowy środków spożywczych nadal trwa i musi mieć zapewnioną ciągłość. Łańcuch dostaw żywności musi tak funkcjonować by konsument miał pewność, że żywność, którą nabywa jest bezpieczna, nie jest zafałszowana i spełnia wszelkie wymogi prawa żywnościowego.

Źródło: MRiRW

 

udostępnij
do góry