Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Rok 2022 rokiem Henoli. Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich ogłasza projekt HenolaHemp!

Rok 2022 rokiem Henoli. Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich ogłasza projekt HenolaHemp!

2021-11-09

informacja organizatora:

Logo Programu Konopnego

Program Konopny Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich mając na celu rozpowszechnienie upraw konopi włóknistych w Polsce uruchamia projekt HenolaHemp. Projekt zakłada zbadanie parametrów dużej ilości plantacji towarowych konopi włóknistych odmiany Henola w zróżnicowanych warunkach glebowych i pogodowych w Polsce, w kontekście czynników wpływających na wzrost wydajności plonu ziarna z hektara.

Każdy uczestnik projektu niezależnie od areału uzyska 30% rabat na zakup certyfikowanego materiału nasiennego, a w zamian przekaże do Instytutu krótki raport dotyczący przeprowadzonej uprawy. Ponadto każdy uczestnik będzie objęty wsparciem agrotechnicznym oraz uzyska atrakcyjne warunki cenowe w przypadku zlecenia Instytutowi usług przetwórstwa ziarna oraz słomy, a także analiz laboratoryjnych.

Zapisy do projektu przyjmujemy do 28 lutego 2022 poprzez formularz na stronie www.henolahemp.pl.

Dlaczego Henola?

Od kilku lat sektor konopi przemysłowych przeżywa globalny renesans. Był czas na produkty z CBD, a obecnie jest niewątpliwie czas na ziarno konopne. Branża spożywcza dostrzega walory odżywcze tej wyjątkowej rośliny, co widać przede wszystkim na półkach sklepowych, gdzie pojawiają się m.in. batony konopne, olej, mleko a nawet proteiny konopne. To z kolei zwiększa popyt na ziarno, które powoli staje się kluczowym produktem konopnym na rynku.

Odpowiedzią na rosnący popyt na ziarno konopne jest oferowana przez Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich bardzo plenna odmiana Henola. Jej plon na poziomie 1,5 - 2,5 tony z hektara dyskwalifikuje konkurencję. Jej wysokość nie rodzi problemów przy zbiorze, a jej okres wegetacji pozwala rolnikowi na bezpieczny zbiór na przełomie sierpnia i września.

Henola jest na rynku od 2019 roku i z roku na rok zyskuje coraz większe grono entuzjastów zarówno w Polsce, jak i zagranicą.

Nasiona Henoli posiadają bardzo korzystny stosunek kwasów tłuszczowych. Henola jest zarejestrowana w Centralnym Ośrodku Badania Odmian Roślin Uprawnych, uzyskała aprobatę Colorado Department of Agriculture, USA oraz Canadian Seed Grower’s Associaciation. Odmiana Henola uzyskała nagrodę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz w 2020 roku tytuł Polski Produkt Przyszłości.

Więcej informacji na stronie na stronie www.henolahemp.pl.

Źródło i zdjęcia: Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich

udostępnij
do góry