Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/System Nutri-Score - co warto wiedzieć?

System Nutri-Score - co warto wiedzieć?

2021-08-26

Jedna z czołowych sieci detalicznych w Polsce od 16 sierpnia zaczęła oznaczać produkty marek własnych systemem Nutri-Score. Pierwszym artykułem, który został oznakowany było smoothie z marchewką, ananasem, brzoskwinią i pomarańczą. Do końca roku sieć planuje wprowadzić do sprzedaży ponad 60 wybranych produktów oznakowanych Nutri-Score, w tym różne rodzaje serów, twarogów, przetworów warzywno-owocowych, napojów, słonych przekąsek i płatków śniadaniowych. Model ten zyskuje na popularności, z tej okazji warto się przyjrzeć na czym polega, a także - jakie są jego wady.

System Nutri-Score ma na celu pomagać konsumentom dokonywać zdrowszych wyborów podczas zakupów, w ramach grupy produktów. Nutri-Score ustala się poprzez przypisanie punktów za ilość białka, błonnika, owoców, warzyw, roślin strączkowych i orzechów zawartych w jedzeniu. Od tego wyniku odejmuje się punkty za zawartość energii (kcal), ilość cukrów, tłuszczów nasyconych i soli. Na podstawie oceny ogólnej produkt otrzymuje ocenę: A, B, C, D lub E (od zdrowego do najmniej zdrowego). Ma postać prostego kodu składającego się z 5 liter i odpowiadających im kolorów (od ciemnozielonego do czerwonego).

Klasyfikacja A określa produkty o wyższej jakości odżywczej, zaś klasa E te produkty, które należy spożywać rzadziej lub w mniejszej ilości. Logo Nutri-Score musi być używane zgodnie z międzynarodowymi warunkami użytkowania i umieszczone z przodu opakowania produktu żywnościowego.

System Nutri-Score

Kolor ZIELONY:

Produkty:

  • o wysokiej wartości odżywczej
  • bardzo ważne w diecie
  • które warto spożywać w większej ilości lub częściej

Kolor ŻÓŁTY:

Produkty:

  • które powinno się spożywać w sposób umiarkowany

Kolor CZERWONY:

Produkty:

  • które zawierają większość ilość składników, które powinny być ograniczane
  • które warto spożywać w mniejszej ilości lub rzadziej

System Nutri-Score

Model oznaczania wartości odżywczych Nutri-Score jest odrzucany przez wiele krajów z następujących powodów:

  • Jest postrzegany jako uproszczony i może wprowadzać w błąd.
  • Ocenia żywność jako „dobrą” lub „złą” bez uwzględnienia ogólnej diety osoby, wielkości spożytej porcji lub częstotliwości spożycia.
  • Ocenia żywność zgodnie z algorytmem matematycznym, co jest zaletą dla producentów żywności przetworzonej, którzy mogą zmodyfikować swoje niezdrowe przepisy, aby wyglądały na „zdrowe”.
  • Dostarcza wartości odżywczych na 100 gramów produktu, ale wiele bardzo zdrowych produktów jest spożywanych w znacznie mniejszych ilościach (np. oliwa z oliwek).
  • Wszystkie tradycyjne produkty spożywcze oparte w 100% na naturalnych surowcach, takie jak: ser feta (Grecja), ser Camembert (Francja), oliwki Kalamata (Grecja), parmezan (Włochy), Jamón de Serrano (Hiszpania), oliwa z oliwek (Grecja, Hiszpania, Włochy), miód, tradycyjne wędliny i produkty mięsne, produkty z wątróbek gęsich i kaczych itp. są oceniane jako „niezdrowe”.
  • Żywność chroniona przez UE w ramach „chronionej nazwy pochodzenia”, „chronionego oznaczenia geograficznego”, „tradycyjnych specjalności” i produktów jednoskładnikowych, jest również zagrożona niewłaściwą oceną.
  • Rolnicy i hodowcy żywności postrzegają system NutriScore jako niesprawiedliwą przewagę chemicznej, wysoko przetworzonej żywności nad żywnością naturalną.
  • Obowiązkowy system etykietowania może kolidować z polskimi wskazówkami żywieniowymi, preferencjami kulturowymi i odwiecznymi tradycjami.

Polska nie podjęła jeszcze decyzji o wsparciu wprowadzenia systemu Nutri-Score.

Marian Szałda

udostępnij
do góry