Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Zagrożenie owocówką jabłkóweczką!

Zagrożenie owocówką jabłkóweczką!

2018-05-10

Owocówka jabłkóweczka jest motylem z rodziny zwójek. Szkodnik ten zimuje w korze jako gąsienica i po kwitnieniu przepoczwarcza się w szarego motyla. Oblot trwa głównie w ciągu nocy, samice składają jaja na liściach oraz owocach jabłoni i grusz. Cykl rozwojowy jaja zależy od warunków atmosferycznych, trwa od kilku do kilkunastu dni.

Aby dobrze wytyczyć termin zabiegu powinniśmy w swoich sadach zawiesić pułapki feromonowe, w które będą łapać się motyle. Pułapki powinny być umieszczone na początku maja i obserwowane co 2-3 dni w tygodniu. Jeśli zacznie się w nie łapać więcej niż 5 motyli w ciągu doby to musimy stać się bardziej czujni. Rozwojowi owocówki jabłkóweczki sprzyja temperatura powyżej 15˚C. Wiatry, niskie temperatury oraz opady deszczu hamują cykl rozwojowy szkodnika.

W rejonie Sandomierza od 3 maja do dziś (10.05) odnotowujemy bardzo duże ilości złapanych motyli i tak w miejscowości:

  • Bilcza - 170 szt,
  • Bystrojowice - 46 szt,
  • Łojowice - 141 szt,
  • Malice - 96 szt.

Oznacza to przekroczenie progu w dużym stopniu i jeśli wysokie temperatury utrzymają się do końca tego tygodnia to sadownicy z rejonu sandomierskiego będą musieli wykonać zabieg przeciwko owocówce jabłkóweczce fazie tak zwanej „czarnej główki”.

Dla porównania chcę zaznaczyć, że w roku poprzednim pierwsze odłowy w pułapki feromonowe odnotowaliśmy dopiero początkiem czerwca.

Mateusz Surowiec

udostępnij
do góry