Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Zakup i przechowywanie drzewek owocowych przeznaczonych do nowych nasadzeń

Zakup i przechowywanie drzewek owocowych przeznaczonych do nowych nasadzeń

2020-12-01

W okresie jesiennym i wczesnozimowym wielu sadowników likwiduje stare, niedochodowe kwatery drzew owocowych, zarówno drzew pestkowych, jak i ziarnkowych. W związku z tym trzeba zakupić nowy materiał nasadzeniowy i go przechować do czasu sadzenia.

Przy zakupie należy pamiętać o kilku rzeczach, aby na wiosnę nie żałować zakupionego materiału nasadzeniowego.

Najlepiej byłoby kupić drzewka bezpośrednio w gospodarstwie szkółkarskim, tzn. ”prosto z pola”. Należy zweryfikować, czy osoba, od której kupujemy drzewka, jest w Rejestrze Szkółkarzy Polskich lub w Związku Szkółkarzy Polskich. Należy również sprawdzić jakość drzewek, czy są opisane i podpisane, jaki jest to materiał. Pamiętajmy, aby przy zakupie wybranych drzewek poprosić o wystawienie dowodu zakupu. Potwierdzi to zarówno szkółkarza, jak i dobre pochodzenie materiału szkółkarskiego. Pamiętajmy również o tym gdzie kupujemy drzewka, czy jest to zorganizowana giełda z drzewkami (np. sobota i niedziela w Sandomierzu), czy to jest lokalny bazarek, targowica. To wszystko o czym wspomniałem jest ważne, aby zakup materiału nasadzeniowego był udany.

Gdy już kupimy drzewka, to do momentu posadzenia musimy je w prawidłowo przechować. Najlepiej byłoby przechować je w chłodni u szkółkarza, gdzie kontrolowana jest temperatura i wilgotność powietrza. Jeśli nie mamy takiej możliwości, skorzystajmy z chłodni w swoim gospodarstwie. Musimy zapewnić odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza w komorze. W komorze, w której chcemy przechować drzewka nie mogą znajdować się owoce, ponieważ ich obecność źle wpływa na jakość drzewek. Natomiast jeśli nie mamy możliwości przechowania w komorze chłodniczej, to pozostaje nam zadołowanie tych drzewek w kopcu. Przy kopcowaniu należy pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  • miejsce dołowania - najlepiej dołować drzewka od północnej stronie budynku, co zapewni minimalne wahania temperatury między dniem a nocą,
  • drzewka podczas kopcowania powinny stać prosto, co zapewni mały procent nagrzania się podczas słonecznych dni w okresie zimy,
  • podczas kopcowania należy przykryć miejsce okulizacji (ok. 10 cm nad oczkiem),
  • trociny, piasek czy ziemię użytą do kopcowania należy zlać dobrze wodą, aby przylgnęły do korzeni i nie pozostawiły przestrzeni z powietrzem.
  • należy również rozłożyć wokół kopca trutkę na gryzonie, aby nie uszkodziły one drzewek,
  • również ważnym aspektem jest osłonięcie drzewek od zimowego wiatru, który wpływa negatywnie - wybierajmy miejsca osłonięte przed wiatrem,
  • pamiętajmy, aby wybierać miejsca dołowania drzewek wolne od zastoisk mrozowych.

Biorąc pod uwagę te wszystkie aspekty w zakupie i przechowywaniu drzewek, będziemy mieć pewność, że była to trafna i korzystna inwestycja.

Grzegorz Jurkowski

udostępnij
do góry