Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Zmiany w programie ochrony roślin warzywnych przed chorobami na 2022 rok

Zmiany w programie ochrony roślin warzywnych przed chorobami na 2022 rok

2022-01-18

Cukinia

Środki ochrony roślin zarejestrowane do użytku w Polsce są i będą w przyszłości coraz to bardziej ograniczane - szczególnie środki bardzo szkodliwe dla środowiska. Takie zmiany są związane z przynależnością naszego kraju do Unii Europejskiej. Strategia rozwoju gospodarczego UE określana nazwą „Europejski Zielony Ład” dąży do wprowadzania na rynki europejskie środków mikrobiologicznych, biotechnicznych oraz stymulujących większą odporność roślin na choroby.

„Europejski Zielony Ład” wpisuje się z kolei w strategię „Od pola do stołu”, która to strategia zakłada maksimum bezpieczeństwa żywnościowego przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia pestycydów i nawozów sztucznych. Dąży się zatem do zwiększenia skali upraw ekologicznych.

W ubiegłym roku (2021) w asortymencie preparatów grzybobójczych uzupełniono nowe środki zawierające azoksystrobinę (Azoxin 250 EC, Bolid 250 SE, Dobromir 250 SC, Fungistar, Robin 250 SC i inne), boskalid+piraklostrobinę (np. Bigalo, Singapur 33 WG), cymoksanil (Controlla 450), laminarynę (Nutivax), siarkę (Siarkol 800 SC), izofetamid (Zenby). Ten ostatni - Zenby - zarejestrowany jest w sałacie głowiastej i liściowej do ochrony przed szarą pleśnią i zgnilizną twardzikową.

Zostały zmienione także zezwolenia na stosowanie wybranych środków grzybobójczych w uprawach warzyw, np. Banjo 500 SC ma zezwolenie do stosowania w cebuli, czosnku oraz szalotce; Bluna 250 SC - do ochrony przed alternariozą w brukwi i rzepie; Botrefin jest zarejestrowany w grochu zielonym cukrowym, grochu zwyczajnym na suche nasiona, fasoli na suche nasiona i bobie do ochrony przed szarą pleśnią, zgnilizną twardzikową, askochytozą, i mączniakiem prawdziwym. Ten sam środek (Botrefin) ma również rejestrację w uprawach takich jak: marchew, pietruszka, burak ćwikłowy, chrzan, brukiew, rzepa, salsefia - środek chroni przed szarą pleśnią, zgnilizną twardzikową i alternariozą. Oprócz tego środek stosuje się do ochrony selera przed szarą pleśnią i zgnilizną twardzikową; w cebuli, szalotce, czosnku i szczypiorku do ograniczania występowania zgnilizny szyjki cebuli, zgnilizny twardzikowej i szarej pleśni, a w szparagach do ochrony przed szarą pleśnią i purpurową plamistością pędów. Do ochrony przed rdzą, zgnilizną twardzikową, plamistościami liści powodowanymi przez Stemphylium i Cladosporium można stosować środki np.: Conclude AZT 250 SC, Globaztar AZT 250 SC, Mirador 250 SC i inne.

Zmiana, która może się nie podobać plantatorom warzyw dotyczy wycofania środków zawierających substancje czynne np. mankozeb, benalaksyl i tiofanat metylu. Z doboru środków wycofano m.in. Acrobat MZ 69 WG, Armatil M 72 WP, Avatar NT Pro, Curzate Top 72,5 WG, Ekonom 72 WP, Indofil 75 WG, Penncozeb 80 WP, Rywal 72 WP, Yamato 303 SE, Zampro 56 WG.

Szczegółowe dane dotyczące nowych rejestracji środków ochrony roślin oraz tych, które zostały wycofane znajdują się w aktualnym programie ochrony roślin warzywnych na 2022 rok i na stronie ministerstwa rolnictwa w wyszukiwarce środków ochrony roślin - https://www.gov.pl/web/rolnictwo/wyszukiwarka-srodkow-ochrony-roslin.

Małgorzata Miłek

źródło: Program Ochrony Roślin Warzywnych na 2022 rok, Wyd. Hortpress

udostępnij
do góry