Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Zmiany w przeglądach opryskiwaczy w związku z pandemią

Zmiany w przeglądach opryskiwaczy w związku z pandemią

2020-11-09

Z dniem 1 stycznia 2021 roku wejdą w życie nowe przepisy dotyczące okresowych badań opryskiwaczy. Zmienią one diametralnie wytyczne odnośnie warunków i sprzętu wykorzystywanego w takich badaniach. Zmiany te wprowadza § 14 Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju wsi z dnia 13 grudnia 2013 r. w sprawie potwierdzenia sprawności technicznej sprzętu przeznaczonego do stosowania środków ochrony roślin (Dz.U.2016 poz. 924 tekst jedn.).

Zgodnie z przepisami po tym czasie nie wolno będzie badać opryskiwaczy polowych przy pomocy urządzeń do pomiaru wypływu cieczy z rozpylaczy. Dozwolone będą jedynie ręczne lub elektroniczne stoły rowkowe.

Do tej pory osoba wykonująca atestację opryskiwacza, podczas wykonywania badania powinna sprawdzić jednoczesne natężenie przepływu z dysz roboczych, wykonując to przy użyciu specjalnych przepływomierzy, menzur miarowych lub za pomocą stołu rowkowego.

W przypadku dwóch pierwszych metod możemy ocenić zużycie dysz roboczych. Jednak nie pozwalają one na wykazanie zmian w rozkładzie poprzecznym cieczy roboczej. W tym wypadku dokładniejsze jest zastosowanie stołu rowkowego. Jego użycie i poprawność badania zależą w dużej mierze od czynników atmosferycznych. Dlatego też aby wykonać poprawnie taki pomiar należy go przeprowadzić w warunkach bezwietrznych lub w pomieszczeniu i to w dodatku na płaskim utwardzonym terenie. W praktyce oznacza to tyle, że producent będzie musiał zapewnić diagnoście odpowiednie warunki techniczne, bo  w przeciwnym razie badanie nie będzie mogło być wykonane. Zachodzi duża obawa, że rolnicy nie mogąc spełnić nowych wytycznych, będą pracować sprzętem niecertyfikowanym, lub osoby przeprowadzające badanie będą wykonywały badanie tak aby ono najzwyczajniej „przeszło”.

Dodatkowym problemem może być nieunikniony wzrost cen za przeprowadzenie takiego badania. Wiąże się to z wysokimi cenami urządzeń wykorzystywanych do przeprowadzenia badania, czyli ręcznego lub elektronicznego stołu rowkowego.

Biorąc pod uwagę ww. nadchodzące zmiany dobrze by było przedłużyć czas dopuszczenia do badania opryskiwacza metodą pomiaru wypływu do czasu opracowania innych metod, zgodnych z aktualnym stanem wiedzy i praktycznych doświadczeń.

Przypominamy również, że:

w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii w związku z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 oraz w okresie 30 dni od dnia odwołania tych stanów Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa informuje, że dopuszcza się używania do wykonywania zabiegów z zastosowaniem środków ochrony roślin sprzętu przeznaczonego do stosowania środków ochrony roślin, który nie posiada aktualnych badań okresowych potwierdzających jego sprawność techniczną, jeżeli:

  • sprzęt ten przed ogłoszeniem tych stanów został poddany okresowym badaniom w celu potwierdzenia sprawności technicznej,
  • pierwsze badanie w celu potwierdzenia sprawności technicznej tego sprzętu powinno zostać przeprowadzone w okresie trwania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii w związku z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.

Jarosław Nowak

Źródło:

  • www.agronews.com.pl
  • www.farmer.pl
udostępnij
do góry