Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Bezpieczny wypoczynek na wsi. Jak zminimalizować zagrożenie COVID-19 w agroturystyce?

Bezpieczny wypoczynek na wsi. Jak zminimalizować zagrożenie COVID-19 w agroturystyce?

2020-12-15

Obecnie nie ma możliwości przyjmowania gości w gospodarstwach agroturystycznych. Przyjdzie czas, kiedy rząd otworzy dla turystów hotele i inne obiekty świadczące miejsca noclegowe dla turystów. Jak się do tego przygotować? Oto kilka podstawowych zasad.

Aby zapewnić gościom komfort i bezpieczeństwo, najlepiej jest udostępniać im pomieszczenia z oddzielnym wejściem i samodzielną kuchnią. W budynkach ze wspólnym korytarzem można przyjmować rodziny.

W widocznym, ale niedostępnym dla dzieci miejscu należy umieścić środki do dezynfekcji oraz instrukcje - jak skutecznie myć i dezynfekować ręce.

Dobrą praktyką jest wywieszenie regulaminu pobytu, w którym należy umieścić kilka obowiązków, mających na celu zminimalizowanie ryzyka zakażenia wirusem. Ważne jest umieszczenie numeru telefonu do kontaktu nie tylko z właścicielem gospodarstwa, ale także numerów: alarmowego - 112 i pogotowia ratunkowego - 999.

W regulaminie pobytu prosimy gości o:

  • samodzielne wietrzenie pokoi,
  • samodzielne sprzątanie i dezynfekcję pomieszczeń zajmowanych przez gości (w tym toalet),
  • mycie i dezynfekcję blatu kuchennego czy stołu,
  • wyrzucanie śmieci w zawiązanych woreczkach do odpowiednich pojemników (oczywiście po uprzedniej segregacji),
  • dezynfekowanie rąk w kontaktach osobistych, a także w kontaktach z osobami spoza rodziny,
  • noszenie maseczek ochronnych i rękawiczek jednorazowych,
  • utrzymanie odległości 1,5 - 2 m o innych osób,
  • zakrywanie nosa i ust podczas kichania i kaszlu zgiętym łokciem (lub chusteczką do nosa, którą od razu wyrzucamy do kosza),
  • niedotykanie dłońmi twarzy,
  • przestrzeganie bezwzględnego zakazu przyjmowania osób spoza gospodarstwa.

W regulaminie należy wskazać miejsca przechowywania odkurzacza lub innego sprzętu do sprzątania, a także środków czystości.

Jeśli chcemy żywić gości, to zaleca się dostarczanie posiłków do pokoi lub ustalenie godzin wydawania posiłków dla poszczególnych rodzin. Wystawianie posiłków w formie szwedzkiego stołu stwarza duże możliwości do rozprzestrzeniania się wirusa, dlatego nie zaleca się tego sposobu żywienia. Po każdym turyście należy zdezynfekować stoliki i oparcia krzeseł. Na stołach nie powinno się stosować obrusów, a także stawiać solniczek, pieprzniczek. Przyprawy należy podawać w jednorazowych saszetkach. Pomiędzy stolikami musimy zachować odległość 2 metrów, a zdezynfekowany stolik oznaczyć napisem „zdezynfekowany”.

Bardzo dobrym sposobem zabezpieczającym właściciela gospodarstwa przed ewentualnymi roszczeniami klienta w przypadku zakażenia wirusem jest przygotowanie oświadczenia. Każdy z gości proszony jest o potwierdzenie, że nie jest poddany kwarantannie, nie jest chory na COVID-19, nie przebywał na kwarantannie lub potwierdza stan zdrowia poprzez zaświadczenie o negatywnym wyniku testu. Klient potwierdza także, że w przypadku zachorowania w czasie pobytu, nie będzie rościł pretensji o przyczynienie się do zakażenia właściciela obiektu i będzie przestrzegał regulaminu pobytu.

Regina Kobierska

udostępnij
do góry