Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Narodowe wyzwania w rolnictwie - konferencja „Farmera”

Narodowe wyzwania w rolnictwie - konferencja „Farmera”

2021-11-08

Konferencja Farmera - logo

3 listopada 2021 roku odbyła się w Warszawie konferencja organizowana przez redakcję czasopisma rolniczego Farmer. Oferta dla rolników, kierunek rozwoju rolnictwa na najbliższe lata i technologie, które pozwolą rolnikom spełnić wysokie wymagania jakie nakłada na nich UE - to główne poruszane na niej tematy.

Konferencję otworzył unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Przedstawił on główne cele Europejskiego Zielonego Ładu - programu rozwoju rolnictwa UE na najbliższe lata.

Konferencja była podzielona na dwie części.

W pierwszej części - dyskusyjnej minister rolnictwa Henryk Kowalczyk przedstawił założenia i propozycje Polskiego Ładu dla rolnictwa. W dalszej części tego panelu odbyła się debata nt. zaprezentowanych rozwiązań.

Druga część miała charakter konferencji naukowej i podzielona była na kilka sesji tematycznych:

  • Agrotechnika
  • Technika rolnicza i bez pługa.
  • Produkcja mleka.
  • Produkcja trzody chlewnej.
  • Fotowoltaika.

W części dotyczącej agrotechniki przedstawiono zasady zrównoważonego nawożenia rzepaku oraz zasady prawidłowego stosowania środków ochrony roślin.

W trakcie sesji zatytułowanej „Technika rolnicza i bez pługa” przedstawiciel marki John Deere omówił zasady rolnictwa precyzyjnego i wyposażenie techniczne do tego rozwiązania. Przedstawiciel firmy KUHN zaprezentował maszyny i metody uproszczeń uprawowych, m.in. uprawę konserwującą i siew bezpośredni w roślinę okrywową.

W panelach dotyczących produkcji zwierzęcej tematyka wykładów poświęcona była organizacji produkcji i opłacalności produkcji trzody chlewnej, a w części „Produkcja mleka” wykład poświęcony był wykorzystaniu techniki genomowej w chowie bydła i produkcji mleka.

W panelu „Fotowoltaika” przedstawiono nowe zasady finansowania fotowoltaiki i ich wpływu na dalszy rozwój tego źródła energii.

Krzysztof Domagała

udostępnij
do góry