Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Innowacje /Gospodarstwa demonstracyjne i edukacyjne nowymi formami transferu wiedzy i doświadczeń w rolnictwie - relacja z wyjazdu studyjnego


Zapraszamy do zapoznania się z działaniami
Sieci na rzecz innowacji w rowlnictwie i na obszarach wiejskich (SIR),

która działa w Świętokrzyskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach
i której zadaniem jest wspieranie wdrażania innowacyjnych rozwiązań na obszarach wiejskich.


 

Gospodarstwa demonstracyjne i edukacyjne nowymi formami transferu wiedzy i doświadczeń w rolnictwie - relacja z wyjazdu studyjnego

2023-11-17



Obecny rynek produktów rolnych powoduje, że rolnicy zmuszeni są poszukiwać coraz to nowszych rozwiązań (technicznych, technologicznych, organizacyjnych, marketingowych, odmianowych), które realnie wpłyną na poprawę dochodowości. Rozwiązania te mają przynieść wymierne korzyści, dlatego rolnicy szukają takich, które funkcjonują w innych gospodarstwach i się sprawdziły. Rozwiązaniem dla takiej potrzeby są gospodarstwa, które wprowadzają ("testują") nowe rozwiązania dotyczące działalności rolniczej - koncepcja takiego gospodarstwa ujęta została pod hasłem „gospodarstwo demonstracyjne”.

Dodatkowo producenci rolni stale poszukują też nowych form działalności, dzięki którym będą mogli rozwijać własną przedsiębiorczość i dywersyfikować swoje dochody. Jednym z przykładów jest tutaj działalność gospodarstw edukacyjnych, które prowadzą typową produkcję rolniczą (zazwyczaj ze znacznie mniejszą intensywnością), ale nacisk kładą na przekazywanie wiedzy o funkcjonowaniu gospodarstwa rolnego w formie zajęć edukacyjnych.

Aby zaprezentować idee funkcjonowania takich obiektów, a przede wszystkim pokazać korzyści wynikające z ich prowadzenia, nasz Ośrodek zorganizował wyjazd studyjny do małopolskich gospodarstw demonstracyjnych i edukacyjnych, który odbył się w dniach 8-10 listopada 2023 roku. Podczas wyjazdu zaprezentowano 6 obiektów:

  • gospodarstwo „Kozart” - prowadzące zajęcia edukacyjne i zajmujące się chowem kóz,
  • rodzinne gospodarstwo „Pasieka na brzegu” prowadzone przez Agnieszkę i Krzysztofa Pokrywów, i zajmujące się agroturystką oraz produkcją pszczelą,
  • gospodarstwo „Wiśniowy Gaj” z 200-letnią tradycją - prowadzące agroturystykę i pokazujące dawne tradycje gospodarskie,
  • gospodarstwo pasieczne „Sądecki Bartnik” z warsztatami i pokazami dla dzieci i dorosłych,
  • gospodarstwo edukacyjne „W zielonym gaju” - pokazujące tradycje i zwyczaje miejscowej ludności,
  • gospodarstwo Marcina Wójcika położone w Beskidzie Niskim, prowadzące ekologiczną hodowlę bydła mięsnego rasy limousine.

Każde z ww. gospodarstw zarejestrowane jest w Krajowej Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych lub Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych. Znacznie więcej o odwiedzonych gospodarstwach znaleźć można w naszej publikacji elektronicznej:

[link wkrótce]

Wyjazd studyjny zrealizowany został w ramach operacji własnej Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) pt. „Nowe formy efektywnego transferu wiedzy i doświadczeń w rolnictwie na przykładzie gospodarstw demonstracyjnych oraz edukacyjnych”. Celem operacji było zaprezentowanie nowych formy przekazywania wiedzy i doświadczeń poprzez zakładanie i funkcjonowanie gospodarstw demonstracyjnych oraz edukacyjnych, a także tworzenie sieci kontaktów pomiędzy rolnikami prowadzącymi takie gospodarstwa i planującymi je utworzyć. Czy został on osiągnięty? Tak, gdyż podczas samego wyjazdu kilku rolników zadeklarowało chęć przystąpienia do świętokrzyskiej Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych.

Jarosław Nowak

Wyjazd studyjny do małopolskich gospodarstw edukacyjnych i demonstracyjnych [fot. J. Nowak]

udostępnij
do góry