Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Innowacje /Nieodpłatne projekty Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich zrealizowane w 2021 roku


Zapraszamy do zapoznania się z działaniami
Sieci na rzecz innowacji w rowlnictwie i na obszarach wiejskich (SIR),

która działa w Świętokrzyskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach
i której zadaniem jest wspieranie wdrażania innowacyjnych rozwiązań na obszarach wiejskich.


 

Nieodpłatne projekty Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich zrealizowane w 2021 roku

2022-01-21

Pandemia COVID-19 zmieniła naszą codzienność praktycznie w każdym obszarze życia. W związku z tym, na początku 2021 roku realizacja projektów animacyjnych w ramach operacji własnych Sieci na rzecz innowacji i na obszarach wiejskich (SIR) stała pod znakiem zapytania.

Dziś, pomimo wielu problemów, możemy powiedzieć „udało się”, mając na koncie kolejne, zrealizowane operacje służące rozwojowi rolnictwa w województwie świętokrzyskim. Udało się bowiem zrealizować 10 operacji własnych, w których uczestniczyło 878 osób, opracowano 3 materiały filmowe i 1 publikację książkową. Poniżej krótkie podsumowanie tych projektów.

„Nawiązywanie kontaktów pomiędzy podmiotami zainteresowanymi utworzeniem Lokalnych
Partnerstw ds. Wody (LPW) w województwie świętokrzyskim”

Z roku na rok, szczególnie latem, obserwujemy narastający deficyt wody. Jest to duży problem mieszkańców, zwłaszcza obszarów wiejskich. Kwestia niedoboru wody to duże wyzwanie między innymi i dla rolnictwa, gdyż na terenach wiejskich susze powodują straty w zbiorach i hodowli, a w konsekwencji powodują wzrost cen żywności i pogarszają jakość życia mieszkańców wsi. Dlatego przed administracją wszystkich szczebli oraz przed zwykłymi użytkownikami wód stoi niezwykle ważne i wymagające zaangażowania zadanie, a mianowicie przygotowanie się do panujących zmian klimatycznych. Utworzenie Lokalnych Partnerstw ds. Wody jest szansą na efektywną walkę z niedoborem naszego wspólnego dobra, jakim jest woda. Rozumiemy, jak niezwykle ważne jest zainicjowanie współpracy oraz stworzenie sieci kontaktów między lokalnym społeczeństwem a instytucjami i jednostkami samorządowymi w zakresie gospodarki wodnej na obszarach wiejskich, ze szczególnym uwzględnieniem rolnictwa. Zadaniu temu służyła realizacja projektu, który obejmował organizację łącznie 10 spotkań (online i stacjonarnych) oraz 1 konferencji podsumowującej (online). W trakcie tych spotkań analizowano problemy oraz potencjalne możliwości ich rozwiązania, upowszechniano przykłady dobrych praktyk w zakresie gospodarki wodnej i oszczędnego gospodarowania wodą w rolnictwie i na obszarach wiejskich. Okazało się, że oczekiwań i planów jest dużo. Są to dobre wiadomości, gdyż wszystko to pokazuje nam, że działanie, jakim jest Lokalne Partnerstwo Wodne, jest naprawdę potrzebne i być może w przyszłości dzięki niemu zostanie rozwiązanych wiele problemów dotyczących wody i gospodarki wodnej w naszym województwie.


„Dobór odmian i integrowana ochrona roślin jako podstawa nowoczesnej i efektywnej uprawy zbóż i bobowatych”

W dobie zmian klimatycznych prawidłowy dobór odmian i odpowiednia technologia uprawy pozwalają uzyskać zadowalające plony i odpowiednie dochody. Innowacjami rolniczymi w produkcji roślinnej jest stale powiększająca się baza nowych gatunków oraz technologiczne nowinki ulepszające kulturę rolną, w związku z tym zapewniony musi być stały przepływ informacji wśród producentów rolnych, aby Ci mogli wykorzystywać je w swoich gospodarstwach.

Narzędziem do osiągnięcia tego celu był projekt pn. „Dobór odmian i integrowana ochrona roślin jako podstawa nowoczesnej i efektywnej uprawy zbóż i bobowatych”, w ramach którego 50 osób - rolników/producentów zbóż i bobowatych, branżystów, przedstawicieli jednostek doradztwa rolniczego, naukowców jednostek badawczych i instytutów naukowych, wzięło udział w wyjeździe studyjnym do Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Słupi Jędrzejowskiej, połączonym z konferencją i warsztatami polowymi. Uczestnicy projektu zdobyli kompleksową wiedzę z agrotechniki, ochrony i doboru odmian w uprawach zbóż oraz bobowatych grubo- i drobnonasiennych, w tym soi, a także stosowanych w produkcji innowacyjnych rozwiązań technicznych i technologicznych. Operacja przyczyniła się do nawiązania kontaktów między jej beneficjentami, co przyczyniło się do wielopodmiotowej wymiany doświadczeń oraz punktów widzenia.

Spotkanie świata nauki, doradztwa i producentów rolnych sprawiło, że w przyszłości wspólnie będą mogli działać nad rozwiązaniem kolejnych problemów, w tym podejmować wspólne inicjatywy na rzecz wdrażania nowych rozwiązań dla rolnictwa, metod prowadzenia upraw, stosowanych technik i technologii upraw. Aby to osiągnąć konieczne było stworzenie wspólnej płaszczyzny do rozmów, co zapewnione zostało dzięki realizacji niniejszego projektu.

Wyjazd studyjny do Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Słupi Jędrzejowskiej (konferencja i warsztaty polowe)


„Grupy producentów rolnych i ich związki jako innowacyjna forma zrzeszania się rolników w oparciu o dobre przykłady”

Charakterystyczną cechą rolnictwa w województwie świętokrzyskim jest duże rozdrobnienie gospodarstw. W związku z tym niezbędne jest podejmowanie działań mających na celu zwiększenie konkurencyjności gospodarstw, co osiągnąć można m.in. poprzez zrzeszanie się rolników w różnego rodzaju partnerstwach. Przykładem takiego zrzeszania się są grupy producenckie, a jeśli się uczyć współpracy to od najlepszych! Dlatego 25 beneficjentów projektu, w trakcie dwudniowego wyjazdu studyjnego, odwiedziło grupy producentów rolnych z województwa kujawsko-pomorskiego, które właśnie dzięki współpracy jej członków i wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań odniosły sukces. Pierwszego dnia wyjazdu w Białożewinach uczestnicy mieli okazję spotkać się z przedstawicielami Spółdzielni Producentów Żywca Wołowego „Farmer”, Spółdzielni Producentów Ziemniaków Skrobiowych „Farmer”, Spółdzielni Producentów Trzody Chlewnej „Farmer” oraz Spółdzielni Producentów Zbóż „Farmer”. Prezesem zarządu grupy jest Tadeusz Idzi Mądry, który przybliżył słuchaczom historię powstania oraz zasady funkcjonowania grupy. Drugi dzień przyniósł spotkanie z przedstawicielami największej Grupy Producentów Owoców GALSTER Sp. z o.o. Działalność grupy, w tym aktualna wielkość produkcji, marketing i źródła finansowania, zostały przedstawione w bardzo interesujący sposób przez prezesa Zarządu Pawła Pączka, dyrektora generalnego Sebastiana Szymanowskiego oraz wiceprezes zarządu Aleksandrę Szymanowską. Uczestnicy z wielkim zaciekawieniem wysłuchali wszystkich prelegentów, czynnie angażując się w dyskusję, wymianę poglądów i doświadczeń.

Realizacja tego projektu dała możliwość czerpania przykładu od najlepiej funkcjonujących grup producenckich w Polsce, a konfrontacja prezentowanych rozwiązań dała możliwość konsultacji własnych pomysłów. Z całą pewnością można powiedzieć, że przedstawione przykłady stanowić będą fundament dla powstających partnerstw i podejmowania wspólnych inicjatyw w województwie świętokrzyskim.


„Konserwujące techniki uprawy gleby i siewu szansą na poprawę dochodowości produkcji roślinnej”

Uproszczona uprawa gleby to innowacja, która powstała już w ubiegłym stuleciu i mimo wielu zalet oraz korzyści jakie niesie, jej dotychczasowe zastosowanie w Polsce jest niewielkie, a wśród świętokrzyskich rolników mało znane. Mając na uwadze powyższe, niezbędne jest przekazanie zainteresowanym rolnikom wiedzy na temat alternatywnych sposobów i technik uprawy gleby oraz praktyczne zaprezentowanie rozwiązań w produkcji roślinnej. Osiągnęliśmy to poprzez realizację projektu, który obejmował organizację konferencji, połączonej z pokazem uprawy bezorkowej i pokazem kolekcji roślin białkowych dla 50 osób, oraz dwudniowego krajowego wyjazdu studyjnego na teren województwa lubelskiego dla 25 osób. Wspomniana konferencja pt. „Uprawa roślin białkowych w różnych systemach i ich wykorzystanie w żywieniu zwierząt” odbyła się w czerwcu zeszłego roku w siedzibie Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach 23.06.2021 r. Towarzyszył jej pokaz uprawy pasowej na polu doświadczalnym ŚODR Modliszewice oraz zwiedzanie poletek doświadczalnych z roślinami strączkowymi. Wydarzenia te zainaugurowały jednocześnie tydzień Dni Pola Doświadczalnego ŚODR Modliszewice. Wyjazd studyjny natomiast odbył się w grudniu 2021 r., a jego uczestnicy mieli okazję porozmawiać z rolnikami, którzy od lat stosują uprawę bezpłużną. Doskonałym przykładem okazało się 800-hektarowe gospodarstwo Wiesława Gryna, który bezorkowo uprawia glebę od prawie 20 lat, a od około 5, 6 lat łączy system uprawy wertykalnej (pionowej) z uprawą powierzchniową (ultrapłytką). Kolejnymi odwiedzonymi miejscami były gospodarstwo Jacka Bernarda, który stosuje uprawę bezpłużną od 12 lat na powierzchni 120 ha, 200-hektarowe gospodarstwo Marka Makucha oraz gospodarstwo Stanisława Kwiatkowskiego.
Większość uczestników wyjazdu wykazało zainteresowanie tematem, co więcej zadeklarowali oni chęć przejścia na system bezpłużny w swoich gospodarstwach. Z pewnością początki będą trudne, ale zdecydowanie warte zachodu, gdyż ta metoda uprawy roli stanowić będzie jedyną słuszną drogę w warunkach ocieplającego się klimatu.

Konferencja i pokazy na polu doświadczalnym w Modliszewicach - 23.06.2021 [M.Wiaderny]

Relacja z wyjazdu studyjnego "Konserwujące techniki uprawy gleby i siewu w praktyce"


"Stare odmiany zbóż szansą poprawy konkurencyjności gospodarstw ekologicznych"

Dlaczego warto sięgnąć po stare odmiany zbóż? Na to pytanie odpowiedzieliśmy w trakcie dwudniowej konferencji, która miała miejsce w Rytwianach. Jej uczestnikami byli rolnicy produkujący metodami ekologicznymi lub chcący przystąpić do rolnictwa ekologicznego oraz przedstawiciele instytutów badawczych, jednostek naukowych i doradczych.

Celem konferencji było upowszechnianie wiedzy w zakresie innowacyjnych technologii i technik produkcji, przetwarzania i organizacji sprzedaży produktów ekologicznych. Pierwszego dnia uczestnicy konferencji wysłuchali wykładów prof. dra hab. Jerzego Czembora z Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin - Państwowego Instytutu Badawczego (IHAR-PIB) w Radzikowie, który przedstawił charakterystykę i dobór starych odmian zbóż do uprawy w gospodarstwach ekologicznych. Słuchacze w trakcie wykładów zapoznani zostali także z metodami uprawy starych odmian zbóż, z ich agrotechniką, walorami uprawowymi, technologią uprawy i zdrowotnością. Omówiono również sposoby wykorzystania i przetwarzania starych odmian zbóż, ze szczególnym uwzględnieniem ich zastosowania w produkcji ekologicznej. Drugiego dnia teoria spotkała się z praktyką, a to za sprawą wizyty w ekologicznym gospodarstwie „Ekorab” państwa Elżbiety i Bogdana Charów z Jasienia, gdzie z powodzeniem uprawiane są i przetwarzane stare odmiany zbóż.

Jak przekonywali eksperci w trakcie konferencji, powrót do korzeni to trend obowiązujący w rolnictwie - przede wszystkim ekologicznym. Rolnicy, chcąc podążać za potrzebami rynku, powinni chętniej zajmować się uprawą dawnych odmian zbóż. Z całą pewnością realizacja projektu przyczyniła się do zwiększenia wiedzy świętokrzyskich rolników w tym temacie, a w przyszłości do rozwoju rynku żywności wysokiej jakości, wyprodukowanej metodami ekologicznymi.

Stare odmiany zbóż - konferencja ekologiczna w Rytwianach [fot. A. Pilarska]


„Innowacje techniczne w pielęgnacji sadów i mechanicznym zbiorze owoców"

Współczesny konsument poszukuje owoców o bardzo wysokich walorach smakowych i odżywczych. Aby wytworzenie takiego produktu było możliwe i opłacalne dla gospodarstw, niezbędna jest mechanizacja prac w pielęgnacji nasadzeń drzew owocowych oraz przy zbiorze owoców. Wynika to z konieczności zastąpienia najemnej siły roboczej, której z roku na rok ubywa na rynku usług. Niedobór pracowników sezonowych powoduje nieterminowe wykonywanie wielu zabiegów, co w znaczący sposób wpływa na uzyskanie doskonałej jakości owoców. Obecnie wiele jednostek naukowych prowadzi liczne badania nad innowacyjnymi rozwiązaniami technicznymi, które mają na celu udoskonalenie procesu produkcji, a co za tym idzie, podniesienie konkurencyjności gospodarstw. Postanowiliśmy zgłębić temat i z uwagi na pandemię COVID-19 oraz liczne ograniczenia, jako formę transferu wiedzy i rozwiązań wybraliśmy materiały filmowe, które stanowią prezentację najnowszych i innowacyjnych rozwiązań technicznych stosowanych w pielęgnacji sadów i mechanicznym zbiorze owoców.

Film pt. „Mechaniczna uprawa gleby pod koronami drzew owocowych" został zrealizowany jako pierwszy z cyklu trzech obrazów. Celem niniejszej produkcji było zaprezentowanie w postaci cyfrowej innowacyjnych rozwiązań technicznych stosowanych w uprawie gleby pod koronami drzew w sadach towarowych oraz przekazanie najnowszej, wyspecjalizowanej wiedzy branżowej w ww. temacie, a przekazanej bezpośrednio przez ekspertów, sadowników i użytkowników prezentowanych maszyn.

Kolejny film pt. „Innowacyjne maszyny do mechanicznego zbioru jabłek i orzechów laskowych" stanowił źródło najnowszej wiedzy branżowej w temacie mechanicznego zbioru owoców jabłek i orzechów laskowych. Z czego wynikał wybór akurat tych gatunków? Wybraliśmy jabłka ze względu na największą produkcję tych owoców w sektorze ogrodnictwa w naszym województwie, natomiast orzechy laskowe są owocem o bardzo dużym potencjale rozwojowym.

Celem ostatniego obrazu pt. „Mechaniczne cięcie drzew za pomocą pił konturowych i kosiarek listwowych” było przekazanie najnowszej wiedzy merytorycznej z zakresu cięcia drzew za pomocą pił konturowych i kosiarek listwowych. Prawidłowe cięcie drzew owocowych w sadach wysokotowarowych jest jedną z podstawowych prac pielęgnacyjnych. Tu, podobnie jak w przypadku zbioru owoców, dużą trudnością jest niedobór najemnej siły roboczej. Brak profesjonalistów oraz brak terminowości wykonania niezbędnych zabiegów powodują, że gospodarstwom coraz trudniej jest wytwarzać produkt najwyższej jakości, bez której nie jest możliwie prowadzenie opłacalnej produkcji.

Jesteśmy przekonani, że zaprezentowane w filmach rozwiązania stanowić będą cenne źródło wiedzy dla ogrodników oraz inspirację do wdrażania takich rozwiązań w swoich gospodarstwach.


„Innowacyjne rozwiązania w zakresie uprawy leszczyny i mechanicznego zbioru orzechów laskowych”

Realizując projekty, ze szczególnym zainteresowaniem patrzymy w stronę zrzeszania się branżystów do współpracy. Między innymi taki właśnie cel przyświecał nam przy realizacji tej operacji. Dodatkowo, zorganizowane w ramach projektu konferencja i wyjazd studyjny były okazją do przekazania zainteresowanym uprawą leszczyny osobom oraz producentom orzecha laskowego, wiedzy merytorycznej z zakresu uprawy leszczyny, a także szansą na wymianę doświadczeń. Zaproszeni wykładowcy - dr hab. Ewa Zalewska, prof. Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, dr hab. Katarzyna Kmieć, prof. Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, dr Monika Kałużna z Instytutu Ogrodnictwa - Państwowego Instytutu Badawczego w Skierniewicach oraz dr inż. Bogumił Markuszewski w trakcie swoich prelekcji przedstawili innowacyjne rozwiązania z zakresu uprawy leszczyny i mechanicznego zbioru orzechów laskowych. Natomiast wyjazd studyjny do gospodarstw nastawionych na uprawę leszczyny był doskonałą formą przekazania uczestnikom wiedzy praktycznej i umocnił ich w przekonaniu, że uprawa leszczyny jest nabierającym na sile trendem i szansą na poprawę konkurencyjności i rentowności gospodarstw ogrodniczych w województwie świętokrzyskim.


"Przeciwdziałanie skutkom suszy w uprawach warzyw gruntowych z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań"

Susza to zjawisko, które ma niekorzystny wpływ na wiele obszarów działalności rolniczej. Z coraz częściej występującym brakiem wody związane są straty finansowe dla wielu gospodarstw, w szczególności dla gospodarstw zajmujących się produkcją warzyw gruntowych. W odróżnieniu np. od roślin sadowniczych warzywa wykazują większe zapotrzebowanie na wodę w całym swoim okresie wegetacyjnym, dlatego tak ważne jest, aby była ona dostępna w systemie ciągłym. Niestety, już od dłuższego czasu daje się zauważyć deficyt wody, a w związku z tym występowanie suszy.

Z uwagi na ten problem zrealizowaliśmy projekt, którego celem był transfer wiedzy z zakresu innowacyjnych rozwiązań technicznych i technologicznych przeciwdziałającym skutkom suszy w zakresie uprawy warzyw gruntowych. Uczestnicy projektu mieli okazję uzyskać teoretyczną i praktyczną wiedzę w trakcie dwudniowego wyjazdu studyjnego do Skierniewic. Pierwszy dzień spędzili w Instytucje Ogrodnictwa w Skierniewicach, gdzie poza uczestnictwem w wykładach prowadzonych przez prof. dra hab. Waldemara Tredera oraz dr hab. Jadwigę Treder zaprezentowane zostały różne systemy nawodnieniowe w uprawach warzyw gruntowych na poletkach doświadczalnych Instytutu. Drugi dzień wyjazdu studyjnego rozpoczął się od wizyty w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym w Żelaznej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Tam z uczestnikami spotkali się dyrektor Zakładu Paweł Wołoszyn oraz zastępca dyrektora Michał Topolski. W ciekawy sposób przeprowadzili oni słuchaczy przez historię i zasady funkcjonowania Zakładu, a także udzielali odpowiedzi na wiele pytań zadawanych przez rolników. Ostatnim punktem wyjazdu było gospodarstwo Krzysztofa Żatkiewicza w Grabicach k. Skierniewic, które wyposażone jest w systemy nawodnieniowe upraw warzywnych. Dyskusje na temat funkcjonowania takich gospodarstw ze strony ekonomicznej oraz logistycznej były bardzo ożywione, co świadczy o dużym zainteresowaniu tematyką oraz potrzebie podnoszenia wiedzy na temat racjonalnego wykorzystania wody wśród świętokrzyskich rolników.

Wierzymy, że wyjazd studyjny, stanowiący połączenie praktyki z teorią, w pewnym sensie zmobilizuje jego uczestników do podejmowania zdecydowanych działań z zakresu racjonalnego gospodarowania wodą, co jest szczególnie ważnym aspektem w dobie coraz większego deficytu wody.

Nawadnianie upraw - relacja z wyjazdu studyjnego warzywników [fot. M. Miłek, I. Niedobit]


„Rolnictwo ekologiczne szansą zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich”

Z roku na rok pogłębia się tendencja do malejącej liczby ekologicznych gospodarstw rolnych, co wynika z faktu, że rolnictwo ekologiczne należy do jednej z trudniejszych gałęzi rolnictwa. Pomimo
problemów samych producentów ekologicznych stale rośnie zainteresowanie wysokiej jakości żywnością, w tym szczególnie bazującą na surowcach ekologicznych. Tym samym konieczne jest aktywne wspieranie producentów ekologicznych oraz wskazywanie im nowych możliwości rozwoju.

Okazją do tego była organizacja tematycznej konferencji, stoiska informacyjnego oraz wojewódzkiego etapu konkursu na najlepsze gospodarstwo ekologiczne. Dzięki zrealizowanym w trakcie konferencji wykładom merytorycznym nastąpił transfer wyspecjalizowanej wiedzy z ekologii bezpośrednio od nauki do praktyki. Jednym z prelegentów była Dorota Metera, która przedstawiła założenia Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023-2027 oraz strategię „Od pola do stołu” i na rzecz bioróżnorodności. Opowiedziała ona również o nowych przepisach, które od 2022 roku będą obowiązywały rolników prowadzących gospodarstwa metodami ekologicznymi. Z kolei organizacja konkursu na najlepsze gospodarstwo ekologiczne pozwoliła na wyłonienie najlepszych producentów z regionu, a tym samym pokazanie wzorcowych gospodarstw ekologicznych, które stanowią dobre przykłady tego rodzaju działalności. Efektem dodatkowym projektu była promocja lokalnych producentów ekologicznych wśród mieszkańców województwa świętokrzyskiego, ponieważ zarówno konferencja, stoisko wystawiennicze, jaki i rozstrzygnięcie konkursu odbyło się podczas targów ECO-STYLE w Kielcach.


"Zintegrowanie usług okołorolniczych w województwie świętokrzyskim
jako innowacyjne narzędzie rozwoju obszarów wiejskich"

Mówiąc o świętokrzyskiej tradycji kulinarnej, nie możemy ograniczyć się jedynie do opisu receptur, gdyż tradycja, zwyczaje i kultura lokalnej społeczności są również ważnym czynnikiem wpisującym się w tendencję skracania łańcucha żywnościowego. Szerzeniu tej wiedzy miał służyć projekt pn. "Zintegrowanie usług okołorolniczych w województwie świętokrzyskim jako innowacyjne narzędzie rozwoju obszarów wiejskich". Stał się on dla nas nie lada wyzwaniem, gdyż jego zwieńczeniem było wydanie publikacji pt. „Świętokrzyska tradycja źródłem inspiracji”, w której tradycja spotyka się z nowoczesnością. Książka stanowi zbiór przepisów na potrawy tradycyjne, których podstawą są surowce z własnego gospodarstwa, produkty lokalne oraz typowe dla naszego regionu. W publikacji znalazły się także liczne opisy dobrych praktyk z województwa świętokrzyskiego. Pokazaliśmy w niej ludzi, którzy - czerpiąc siłę z tradycji - wcielają innowacje do swoich działalności pozarolniczych. Opracowanie swoją treścią zdecydowanie wpisuje się w trend ostatnich lat, jakim jest także dążenie konsumentów żywności do zachowania kulturowej odrębności i tożsamości. Dynamizuje to rozwój rynku żywności tradycyjnej, sprzyja rozwojowi krótkich łańcuchów dostaw i wzmacnia znaczenie żywności polskiego pochodzenia.

Operacja pn. "Zintegrowanie usług okołorolniczych w województwie świętokrzyskim jako innowacyjne narzędzie rozwoju obszarów wiejskich" obejmowała także organizację konferencji, w której udział wzięło 70 osób. Swoimi doświadczeniami i wiedzą podzielili się wybitni eksperci, którzy od lat zajmują się popularyzacją produktu tradycyjnego. Jednym z nich był prof. Czesław Nowak z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, który w swoich przemówieniach zawsze podkreśla, że wdrożenie koncepcji gospodarstw wielofunkcyjnych może przyczynić się do zwiększenia ich dochodowości. O walorach produktów tradycyjnych oraz o wadze dziedzictwa kulinarnego regionu opowiedziała zebranym Izabella Byszewska - prezes Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego. Jako ostatnia swój wykład poprowadziła Teresa Wąsik - wieloletni kierownik działu Rozwoju Obszarów Wiejskich ŚODR w Modliszewicach. Na przykładzie szlaku kulinarnego Świętokrzyska Kuźnia Smaków, pani Teresa omówiła rolę integracji i współpracy jako doskonałego narzędzia do rozwoju obszarów wiejskich. Ważnym punktem spotkania w Tokarni była degustacja tradycyjnych produktów i potraw kuchni świętokrzyskiej, gdyż o swojej ofercie, metodach produkcji czy miejscu sprzedaży opowiadali gościom sami wytwórcy.

Miniony 2021 rok był dla nas wszystkich okresem bardzo pracowitym. Mimo trudności, jakie powstały w wyniku epidemii, udało nam się zrealizować bardzo dużo projektów. Z zaangażowaniem wspieraliśmy świętokrzyskich rolników, starając się pomóc w rozwoju ich gospodarstw. Na ten rok również mamy wiele planów związanych z szerzeniem wiedzy i innowacji, gdyż wiemy, że odgrywają one kluczową rolę w pomaganiu rolnikom, leśnikom i społecznościom wiejskim w sprostaniu obecnym i przyszłym wyzwaniom. Szczegółowe informacje o zaplanowanych na rok 2022 nieodpłatnych projektach dostępne będą w zakładce SIR: www.sodr.pl/sir/baza-projektow. Zapraszamy do śledzenia aktualizacji w tej zakładce oraz do udziału w organizowanych w roku 2022 nieodpłatnych projektach SIR.

Izabela Milcarz
Specjalista ds. informacji i promocji SIR

 

udostępnij
do góry