Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Innowacje /Pobierz broszurę o nowatorskich rozwiązaniach w zrównoważonej ochronie sadów i plantacji na przykładzie sadownictwa czeskiego i węgierskiego


Zapraszamy do zapoznania się z działaniami
Sieci na rzecz innowacji w rowlnictwie i na obszarach wiejskich (SIR),

która działa w Świętokrzyskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach
i której zadaniem jest wspieranie wdrażania innowacyjnych rozwiązań na obszarach wiejskich.


 

Pobierz broszurę o nowatorskich rozwiązaniach w zrównoważonej ochronie sadów i plantacji na przykładzie sadownictwa czeskiego i węgierskiego

2023-12-29

  

W województwie świętokrzyskim produkcja sadownicza jest dużym sektorem rolnictwa. Dominującym gatunkiem w sadach ziarnkowych są jabłonie i grusze. Perspektywa spełnienia przez gospodarstwa sadownicze (m.in. z uprawami jabłoni i grusz) wymogów Zielonego Ładu to w dominującej części przystosowanie się do „rewolucyjnych” ograniczeń związanych z mniejszym zużyciem środków ochrony roślin i nawozów mineralnych.

Dodatkowo, już wkrótce, rolnicy zmierzyć się będą musieli z ograniczonym doborem środków ochrony roślin i nawozów mineralnych w programach ochrony i przystosowaniem zestawu odmian dla sprostania nowym ograniczeniom, a to wszystko bez utraty jakości owoców, a nawet z jej znacznym udoskonalaniem (szczególnie na te bardziej wymagające rynki zbytu). Na tym polega rolnictwo zrównoważone. Obecnie wiele jednostek naukowych w Europie i na świecie prowadzi badania nad innowacyjnymi rozwiązaniami w doborze odmian oraz agrotechnice sadów, zmierzających do coraz bardziej zrównoważonej produkcji. Dużą rolę w procesach doskonalenia technologii, a także dostosowywania ich do zrównoważonego rozwoju mają na rynku europejskim Czechy i Węgry. Mając to na uwadze, od 18 do 21 lipca 2023 r. Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach w ramach operacji własnej Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) pn. „Nowatorskie rozwiązania w praktyce zrównoważonej ochrony sadów i plantacji na przykładzie sadownictwa czeskiego i węgierskiego” zrealizował wyjazd studyjny właśnie do tych krajów. Wyjazd stanowił formę wsparcia dla ww. celów przez podnoszenie poziomu wiedzy naszych producentów, zapoznanie ich z doświadczeniami i praktykami zagranicznego sektora uprawy jabłoni oraz grusz. Pozwolił on ponadto na zobaczenie w praktyce sprawdzonych rozwiązań naszych sąsiadów, które, po dostosowaniu do warunków polskich, mogą zostać wdrożone w świętokrzyskich gospodarstwach, i które mogą usprawnić ich pracę, zwiększyć konkurencyjność na rynku oraz efektywność produkcji.

O tym jakie miejsca odwiedzili uczestnicy i co zobaczyli przeczytać można w naszej bezpłatnej publikacji. Zapraszamy do lektury, która stać się może również dla Państwa inspiracją do wdrożenia nowych rozwiązań w produkcji ogrodniczej.

 

Nowatorskie rozwiązania w praktyce zrównoważonej ochrony sadów i plantacji
na przykładzie sadownictwa czeskiego i węgierskiego (pobierz PDF)

kategoria: Powiązane pliki [1]
Format Nazwa pliku Data publikacji Rozmiar Pobierz
pdf [ebook] „Nowatorskie rozwiązania w praktyce zrównoważonej ochrony sadów i plantacji na przykładzie sadownictwa czeskiego i węgierskiego” 2024-01-16 1,37MB pobierz plik: [ebook] „Nowatorskie rozwiązania w praktyce zrównoważonej ochrony sadów i plantacji na przykładzie sadownictwa czeskiego i węgierskiego”

udostępnij
do góry