Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Innowacje /XIV Międzynarodowa Konferencja Sadownicza „Jagodowe Trendy” w Kraśniku


Zapraszamy do zapoznania się z działaniami
Sieci na rzecz innowacji w rowlnictwie i na obszarach wiejskich (SIR),

która działa w Świętokrzyskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach
i której zadaniem jest wspieranie wdrażania innowacyjnych rozwiązań na obszarach wiejskich.


 

XIV Międzynarodowa Konferencja Sadownicza „Jagodowe Trendy” w Kraśniku

2018-03-12

„Jagodowe Trendy” to miejsce i czas by pogłębić wiedzę z zakresu wszystkich upraw jagodowych, szczególnie malin, ale też poznać najnowsze technologie ich uprawy. Tematami wiodącymi konferencji były konkurencyjność polskich malin w stosunku do innych rynków (Ukraina, Serbia), nowe odmiany malin oraz innych jagodowych, nowe preparaty do ochrony i nawożenia roślin.

Podczas konferencji (7-8.02.2018) odbyła się debata dotycząca zatrudnienia pracowników sezonowych (w tym obcokrajowców), w której mieli udział przedstawiciel branży sadowniczej oraz delegaci Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Frekwencja na tym spotkaniu była bardzo duża, gdyż jest to ważny temat dla producentów roślin jagodowych, ponieważ ich uprawa, a głównie zbiór i przygotowanie do sprzedaży, wymaga dużego nakładu siły roboczej.

Zorganizowano również panel szkoleniowo-dyskusyjny dla producentów owoców zainteresowanych produkcją cydru i win owocowych pn. „Możliwości zagospodarowania owoców jagodowych w produkcji alkoholi w świetle aktualnie obowiązujących regulacji prawnych”. Ten rodzaj produkcji podany był jako jeden z przykładów dywersyfikacji w gospodarstwach rolnych umożliwiających zwiększenie ich dochodów. Ponadto poinformowano, że ustawodawca pracuje już nad rozwiązaniami ułatwiającymi produkcje niskoprocentowych alkoholi w gospodarstwach ogrodniczych.

Uczestnicy konferencji i towarzyszących im targów mieli możliwość zapoznania się z gatunkami roślin sadowniczych mniej znanych, takich jak dereń jadalny, rokitnik, żurawina, borówka, jagoda kamczacka i aktinidia, a także poznać i zobaczyć możliwości zagospodarowania tych owoców. Prezentowano tu również innowacyjne podejście do samej uprawy, ekonomii oraz zagospodarowania owoców jagodowych. Po dużym zainteresowaniu konferencją można zauważyć obecny trend w sadownictwie, co świadczy również, że ten rodzaj produkcji w Polsce posiada duży potencjał rozwojowy.

Izabela Niedobit

udostępnij
do góry