Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Produkcja zwierzęca/O zachowaniu zagrożonych zasobów genetycznych zwierząt na spotkaniu w Mielcu

O zachowaniu zagrożonych zasobów genetycznych zwierząt na spotkaniu w Mielcu

2023-10-27

25 i 26 października 2023 roku w Hotelu Polskim w Mielcu odbyło się spotkanie dotyczące Interwencji 6. Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych zwierząt w rolnictwie w zakresie bydła i koni w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

Pierwszego dnia przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawili zagadnienia dotyczące Interwencji w zakresie krów i koni. Omówiono wnioski z kampanii 2023.

W 2023 r. do Interwencji zaliczone były następujące gatunki zwierząt hodowlanych:

  • bydło rasy: polska czerwona, polska czerwona-biała, polska czarno-biała i białogrzbiete;
  • konie rasy: huculskie, konik polski, małopolskie, śląskie, wielkopolskie oraz zimnokrwiste w typie sztumskim i sokólskim;
  • świnie rasy: puławska, złotnicka pstra i złotnicka biała.
  • owce rasy: świniarka, wrzosówka, olkuska, polska owca górska odmiany barwnej i merynos barwny, uhruska, wielkopolska, żelaźnieńska, koridreil, kamienicka, pomorska, merynos polski w starym typie, cakiel podhalański, czarnogłówka, polska owca pogórza, białogłowa owca mięsna, polska owca górska.
  • kozy rasy: karpacka, sandomierska i kazimierzowska.

Wymienione powyżej wyżej rasy zwierząt są rasami rodzimymi. Są to populacje zwierząt wytworzone w określonym regionie lub kraju na bazie lokalnych ras. Historycznie hodowane w czystości rasy i utrzymywane w ich naturalnym środowisku, posiadają cenne geny, stanowiące rezerwę genetyczną. Są przystosowane do miejscowych warunków środowiskowych: klimatu, gleby, zasobów paszowych i warunków chowu. Charakteryzują się długowiecznością, a także wysoką plennością i dobrymi cechami matecznymi. Stanowią żywe świadectwo myśli hodowlanej, jak również są nieodłącznym elementem codziennego krajobrazu i polskiej kultury.

Najważniejszymi zmianami w Interwencji są:

  • płatność do samców (buhaje, ogiery i knury) dla owiec i kóz - stawka uwzględnia utrzymanie samców;
  • zwiększenie stawek płatności w stosunku do PROW 2014-2020;
  • zmiana podejścia do poziomu zobowiązania;
  • brak planu działalności rolnośrodowiskowej;
  • nowe maksymalne liczebności sztuk w stadzie;
  • zróżnicowanie stawek dla bydła ze względu na użytkowość;
  • płatność dodatkowa do buhajów;
  • nowe wykazy zwierząt samice/samce.

Przedstawiciele ARiMR przedstawili najczęściej spotykane nieprawidłowości, które stwierdzane były we wnioskach o przyznanie płatności w ramach Interwencji w zakresie krów i koni.

Pracownicy Instytutu Zootechniki - PIB w Chorzelowie przedstawili bogatą prezentację poszczególnych ras zwierząt, które podlegają Interwencji.

W drugim dniu (26 października) odbył się wyjazd terenowy do Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki - PIB w Chorzelowie, gdzie doradcy i specjaliści odwiedzili obory, w których utrzymywane sią krowy mleczne. Można było zobaczyć budki, w których przetrzymywane są cielęta, a także krowy, które są utrzymywane w systemie rolnictwa ekologicznego. Na koniec doradcy odwiedzili stajnię z końmi, które także podlegają wyżej wymienionej Interwencji.

Magdalena Walasek

Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych zwierząt w rolnictwie - spotkanie w Mielcu

udostępnij
do góry