Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Aktualne zalecenia w ochronie upraw sadowniczych (27 kwietnia)

Aktualne zalecenia w ochronie upraw sadowniczych (27 kwietnia)

2022-04-27

We wtorek (26 kwietnia) została przeprowadzona kolejna analiza mikroskopowa otoczni parcha jabłoni. Wyniki tej analizy przedstawiają się w następujący sposób: w 70% wyizolowanych otoczni parcha pojawiły się zarodniki workowe o różnym zabarwieniu, natomiast około 10-15% askospor jest ciemnooliwkowych, zdolnych do infekcji. Zagrożenie infekcją jest dość duże. Jeżeli prognozy meteorologów o zmiennej deszczowej, ciepłej pogodzie się sprawdzą, to ryzyko wysiewu i mocnej infekcji zarodników będzie bardzo wysokie.

W celu zabezpieczenia zalecamy (ok. środy, czwartku) wykonanie zabiegu zapobiegawczego przy użyciu preparatu zawierającego ditianon (np. Delan 700 WG 0,5 kg) zastosowanego „solo” lub z siarką (np. Pennthiol 4-6 kg) w celu ograniczenia mączniaka jabłoni.

Jeśli w poprzednim zabiegu skorzystaliśmy z ditianonu (np. Metised 700 WG), to możemy wykonać zabieg przy użyciu preparatów dodynowych (np. Syllit 65 WP), który zadziała zapobiegawczo i interwencyjnie na parcha jabłoni. Zabieg preparatami olejowymi można wykonać jeszcze w tym tygodniu, gdy będą optymalne warunki. Dokładnie lustrujemy sady pod względem szkodników, ponieważ już w niektórych odmianach obserwujemy fazę różowego pąka.

W sadach gruszowych przeciw zarazie ogniowej zalecamy zastosowanie zapobiegawczo preparatu Plantivax lub Laminone (środki biologiczne) lub Luna Care 71.6 WG. Prowadzimy lustrację kwater pod względem występowania szkodników. W razie występowania miodówki gruszowej czy mszyc możemy zastosować pyrytroidy (np. Deka 2,5 EC, Matrix 2,5 EC).

W sadach czereśniowych w okresie kwitnienia, jak również przed kwitnieniem, możemy zastosować środki miedziowe lub Switch 62,5 WG, Signum 33 WG, Score 250 EC. W sadach wiśniowych przeciw brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych możemy zastosować tebukonazol (Tebu 250 EW, Trion 250 EW), Score 250 EC lub Signum 33 WG. Obserwujemy plantacje pod względem występowania szkodników. Jeśli wystąpi potrzeba, możemy użyć do ograniczenia środków z grupy pyrytroidów. W sadach śliwowych przed kwitnieniem na brunatną zgniliznę drzew pestkowych stosujemy Switch 62,5 WG lub Signum 33 WG.

W uprawie moreli i brzoskwiń w okresie kwitnienia przeciw brunatnej zgniliźnie możemy zastosować Prolectus 50 WG, Puenta 62,50 WG oraz preparaty siarkowe na mączniaka prawdziwego.

W celu zastosowania innych preparatów ochrony roślin z podanych grup chemicznych należy zapoznać się z aktualnym programem ochrony roślin lub skontaktować się z naszym doradcą.

Pamiętaj: ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Zapraszamy do udziału w konferencji sadowniczej

Plakat konferencji sadowniczej

Serdecznie zapraszamy do udziału w drugiej konferencji zorganizowanej przez nasz ośrodek, która odbędzie się 5 maja 2022 r. Konferencja będzie dotyczyła bieżących zaleceń w ochronie jabłek i gruszek. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zapisywanie się poprzez przesłanie karty zgłoszeniowej znajdującej się na naszej stronie. Link do karty zgłoszeniowej: https://www.sodr.pl/main/aktualnosci/Zapraszamy-producentow-jablek-i-gruszek-na-druga-z-cykly-bezplatna-konferencje-pt.-Innowacyjne-rozwiazania-w-produkcji-jablek-i-gruszek/idn:2353.

Grzegorz Jurkowski

udostępnij
do góry