Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Bronowanie - jak, po co i kiedy je wykonujemy?

Bronowanie - jak, po co i kiedy je wykonujemy?

2020-04-08

Bronowanie to zabieg agrotechniczny, który stosuje się w celu płytkiego spulchnienia roli. Powoduje on pokruszenie brył oraz skorupy glebowej i zmniejszenie spowodowanych przez parowanie ubytków wody w glebie. Przyczynia się także do usuwania wschodzących chwastów, pokrywa materiał siewny, nawozy mineralne oraz środki ochrony roślin. Do zalet bronowania można również zaliczyć wyrównanie powierzchni gleby oraz stymulowanie zboża do szybszego krzewienia.

Bronowanie wykonuje się w różnych terminach: przed siewem, w miesiącach wiosennych ograniczając parowanie wody z gleby oraz przygotowując ją do siewu, oraz w uprawie pożniwnej, eliminując wschodzące chwasty. Jeśli na polach nie zostały jeszcze wysiane nasiona, należy pamiętać, że bronowanie należy przeprowadzić skośnie do kierunku orki. W zbożach jarych zabieg ten wykonuje się kilkakrotnie, od fazy 3-4 liści do końca krzewienia. Nie robi się tego natomiast od wschodów zbóż do wykształcenia 3-4 liści, gdyż istnieje możliwość uszkodzenia roślin oraz zbytniego przerzedzenia plantacji. W zbożach ozimych (z wyjątkiem żyta) bronowanie wykonuje się dwukrotnie w miesiącach wiosennych. Należy go wykonać najwcześniej po nawożeniu azotowym. Kolejny zabieg należy przeprowadzić po 10-14 dniach od pierwszego zabiegu. Przy uprawie żyta bronowanie wykonuje się, gdy na plantacji zaobserwujemy pleśń śniegową.

Jeżeli pole jest obsiane, zabieg przeprowadzamy ukośnie do rzędów. Wykonywanie tego zabiegu nie powinno odbywać się wzdłuż rzędów. Zabieg bronowania wykonujemy z mniejszą prędkością, aby bardzo dokładnie wyrównać pole przed siewem lub pokryć nasiona po siewie. Prawidłowe przeprowadzenie tego zabiegu widoczne jest przy skośnym bronowaniu pola do kierunku skib. Jednorazowe przeprowadzenie brony jest wystarczające w przypadku gleby lekkiej.

W zależności od tego, co chcemy uzyskać, stosujemy brony o różnej masie. Brony lżejsze stosujemy bezpośrednio po wykonanej orce oraz podczas zwalczania wschodzących chwastów. Aby prawidłowo ustawić bronę, należy zwrócić uwagę, aby wszystkie zęby znajdowały się na takiej samej głębokości, co zależy od właściwego zaczepienia narzędzi. Należy pamiętać, aby prace z użyciem brony nie zostały przeprowadzone na zbyt wilgotnej glebie, ponieważ może to doprowadzić to do jej zamazania. W przypadku suchej gleby zabieg ten nie prowadzi do kruszenia brył, ale powoduje jej rozpylenie. Według specjalistów, zbyt długi czas pozostawiony pomiędzy orką a pracami z wykorzystaniem bron jest błędem agrotechnicznym. Skutki tego zabiegu są podobne w przypadku, kiedy uprawa pola odbywa się bezpośrednio po orce wykonanej za pomocą bron lekkich. W glebach zwięzłych zalecane jest zastosowanie bron ciężkich. Wykorzystuje się je również przy usuwaniu chwastów z mocnymi systemami korzeniowymi, ponieważ do zniszczenia siewek stosuje się brony lżejsze.

Jakub Lipnicki

Źródła:

  • www.okiemrolnika.pl
  • www.agrofakt.pl
  • www.poltechparts.pl

 

 

udostępnij
do góry