Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Informacje i porady/Jak skutecznie zwalczać chwasty w zbożach ozimych?

Jak skutecznie zwalczać chwasty w zbożach ozimych?

2020-04-03

Jednym z zabiegów wykonywanych na wiosnę na polu uprawnym jest zwalczanie chwastów w oziminach. Środki chwastobójcze stanowią skuteczną metodę regulacji zachwaszczenia.

Chwasty występujące w zbożach ozimych są bardzo silne. W celu osiągnięcia wysokich plonów konieczne jest użycie ochrony herbicydowej. Aby zwalczanie chwastów w oziminach było efektywne, warto dowiedzieć się o nich jak najwięcej. Stanowi to często ogromne wyzwanie dla niejednego rolnika. Do skutecznego wyeliminowania roślin konkurencyjnych niezbędna jest wiedza dotycząca ich charakterystyki oraz warunków, w jakich powstały.

Na poszczególny udział gatunków roślin konkurencyjnych oraz na proporcje jakie występują w poszczególnych gatunkach wpływają m.in. zasobność gleby w występowanie chwastów oraz możliwości, jakie dają im rośliny uprawne, aby mogły się rozwijać. Zboża ozime są bardziej narażone na wystąpienie w nich zachwaszczenia niż ich formy jare. Przyczyną tego jest powolne tempo wzrostu w początkowych fazach rozwojowych oraz minimalnie wyższa temperatura potrzebna do wznowienia wegetacji, niż w przypadku chwastów. W późniejszych fazach rozwojowych zboża ozime silnie oddziaływają wobec chwastów i je zagłuszają. Za najbardziej narażony na konkurencję gatunek w zbożach ozimych uznaje się pszenicę, a w mniejszym stopniu problem ten dotyczy jęczmienia.

W przypadku ozimin gatunków konkurencyjnych jest wiele. Najlepiej eliminuje się je z plantacji ozimin za pomocą herbicydów, najpóźniej do fazy krzewienia. Zwalczanie chwastów w zbożach ozimych nie należy do prostych czynności. Do najgroźniejszych chwastów dwuliściennych zbóż należą m.in. chaber bławatek, bodziszki, chwasty, tasznik pospolity, tobołki polne, maruna bezwonna, fiołek polny, gwiazdnica pospolita, rumian polny, dymnica pospolita, ostrożeń polny, przetaczniki oraz przytulia czepna. Spośród roślin jednoliściennych duże straty ekonomiczne w oziminach mogą wyrządzać  miotła zbożowa, perz właściwy oraz wyczyniec polny.

Odpowiedni termin zabiegu oraz rodzaj herbicydu wpływają na osiągnięcie wysokiej efektywności zabiegów odchwaszczających. W przypadku upraw zbóż ozimych istotną kwestią jest, aby regulację zachwaszczenia rozpocząć już jesienią. Zabiegi przeprowadzone na wiosnę powinny stanowić jedynie korektę, gdyż szkodliwość form chwastów ozimych jest bardzo wysoka.

Jakub Lipnicki

Źródło:

  • www.innvigo.com
  • www.agropolska.pl
  • www.farmer.pl
udostępnij
do góry